DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

József Berényi

SMK

Zároveň existujú koalície najmä na východnom Slovensku, kde ideme spolu okrem Mostu-Híd aj so Smerom. Takže trojkoalícia existuje taktiež. Netýka sa to západného Slovenska, skôr sa to týka východného, juhovýchodného Slovenska.

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

József Berényi hovorí pravdu, ak tvrdí, že existuje trojkoalícia SMK, spolu so stranou Most-Híd a Smer-SD na východnom Slovensku. Nepodarilo sa nám nájsť informácie o takejto koalícii na západnom a strednom Slovensku, preto tento výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Príkladom vzniku trojkoalície Smer-SD- Most-Híd- SMK na východnom Slovensku je situácia, kedy došlo k podpore kandidáta Smeru- SD Zdenka Trebuľu, ktorého vo voľbách do VÚC podporili strany SMK a Most- Híd. Aktuálny predseda Košického samosprávneho kraja, ktorý opäť bude kandidovať navyše zdôraznil, že spolupráca s maďarskými stranami (SMK, Most- Híd) bola na prospech obyvateľstva a následne dodal, že s maďarskými stranami má Smer-SD dobrú spoluprácu už od roku 2001. 

O konkrétnej podpore tohto kandidáta Smeru-DS informoval košický krajský predseda Smeru-SD Peter Žiga a za stranu Most- Híd v košickom kraji Elemér Jakab. Podľa Petra Žigu rokovali s viacerými stranami, no nakoniec uzavreli koaličnú dohodu s SMK a stranou Most- Híd. 

Na východnom Slovensku v rámci novembrových komunálnych volieb 2014 SMK spolu so Smerom-SD a stranou Most-Híd taktiež podporila jedného z kandidátov na košického starostu Ing. Jána Niguta, avšak podporu mu vyjadrilo viacero ďalších strán (KDH, SIEŤ, NOVA), preto v tomto prípade nemožno hovoriť o trojkoalícii. 

Článok denníka SME ďalej avizuje, že v Želiezovciach a v Šahách chce Smer-SD v komunálnych voľbách 2014 taktiež vytvoriť koalíciu, prípadne trojkoalíciu so stranami, ktoré tam majú väčšiu podporu. Podľa okresného predsedu do úvahy pripadalo práve SMK a Most-Híd. Na oficiálnych zoznamoch kandidátov mesta Šahy a Želiezovce sme však nenašli ani jedného kandidáta na primátora, či poslanca, ktorého by podporili všetky tri spomínané strany.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error