DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Pokiaľ som bol poslancom Národnej rady, tak bol som predsedom strany a poslancom parlamentu, ktorý má 76 rokovacích dní do roka. Dnes som predsedom strany a poslancom Európskeho parlamentu, ktorý má 60 rokovacích dní do roka...

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

Počet rokovacích dní v inštitúciách, ktoré uvádza Richard Sulík sa každým rokom menia a zmeny závisia aj od vzniknutých okolností. Nedá sa preto jednoznačne povedať, že počet rokovacích dní je približne rovnaký každý rok, Podľa dostupných údajov za rokovacie dni v posledných rokoch, rovnako tak očakávaný počet rokovacích dní v nasledujúcom roku však platí, že NR SR má o niečo viac rokovacích dní, čo predstavuje hlavný argument Richarda Sulíka. Rovnako jeho údaje sa významne nevzďaľujú od reality a nevylepšuje si nimi argumentačnú pozíciu. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Richard Sulík bol poslancom NR SR od roku 2012, ktorý mal 74 (.rtf, s. 3) rokovacích dní. Rok 2013 ich mal 90 a v roku 2014 sa očakáva, že poslanci absolvujú 50 rokovacích dní, do ktorých je započítaná i slávnostná schôdza NR SR spojená s inauguráciou prezidenta Andreja Kisku. Za posledné tri roky je teda priemerný počet rokovacích dní v parlamente necelých 72. Číslo, ktoré uvádza Richard Sulík je teda o štyri dni viac ako priemer.

V prípade Európskeho parlamentu je situácia podobná. Rok 2012 obsahoval 50 rokovacích dní, rok 2013 52. V roku 2014 je naplánovaných 49 rokovacích dní, pre rok 2015 ich je predbežne na pláne 58. Richard Sulík teda opäť uvádza číslo o niekoľko dní vyššie, ktoré zodpovedá roku 2015, prvému celému roku Sulíka v EP. Zároveň uvádzaním vyššieho čísla rokovacích dní v EP si nezlepšuje argumentačnú pozíciu. 


Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error