DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

To je len podmnožina, to je záloha (dva pozemky, ktorými ručí R. Procházka za úver, pozn.). To je niečo, čím sa banka môže uspokojiť bezprostredne bez toho, aby potrebovala nejaký ďalší exekučný titul. Jednoducho na to môže siahnuť hneď. Čiže hodnota tých pozemkov ani nezodpovedá celej hodnote úveru, len jej časti, nie zanedbateľnej, ale len časti. Ručenie je moje osobné, fyzickou osobou, čo znamená celým majetkom tej fyzickej osoby a budúcimi príjmami Siete.

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

Je pravdou, že R. Procházka sa za úver od Fio banky zaručil dvoma svojimi pozemkami, ktorých hodnota je nižšia ako hodnota daného úveru. Rovnako je pravdou, že ručí ako fyzická osoba, teda celým svojím majetkom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Strana SIEŤ si zobrala úver (SME, HN) v hodnote 800 tisíc eur od českej FIO banky, prostredníctvom ktorého chce financovať prevádzku strany a taktiež i jej volebné kampane. Jediným ručiteľom za tento úver je zakladateľ a predseda strany Radoslav Procházka, ktorý zaň ručí svojimi vlastnými nehnuteľnosťami nachádzajúcimi sa v katastrálnom území obcí Bátorové Kostihy a Vyšná Boca. Čo sa týka týchto pozemkov, tak obec Vyšná Boca sa skutočne nachádza na Liptove, obec Bátorové Kostihy však leží v okrese Komárno pri maďarských hraniciach. Spoločná hodnota oboch pozemkov podľa odhadov dosahuje menej ako tretinu požičanej sumy. Dĺžka úveru je dva roky.

Úver je podľa FIO banky zaistený záložným právom na obe tieto nehnuteľnosti. Keďže ale Procházka za úver ručí ako fyzická osoba, znamená to, že zaň automaticky ručí celým svojim majetkom, vrátane oboch zmienených pozemkov.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error