DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Zákon o obecnom zriadení a ďalšie predpisy predpokladajú, zhromaždenie obyvateľov obce, je možné uskutočniť aj odvolanie starostu alebo primátora, vo veľkých mestách zatiaľ nemáme s tým skúsenosť, myslím veľkých krajských mestách, ale v mnohých obciach aj mestách už sa to podarilo.

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

Novela zákona č. 369/1990 Zb. (§ 11a) o obecnom zriadení obsahuje aj úpravu miestneho referenda a ustanovuje 90-dňovú lehotu na jeho uskutočnenie, ak sa rozhoduje okrem iných v otázke odvolania starostu. Viacerým obciam sa takto podarilo v referende skutočne odvolať svojho starostu. Preto uvedený výrok považujeme za pravdivý.

Referendum sa konalo vo viacerých obciach. Väčšinou sa nekonali, alebo boli neúspešné pre sabotovanie samotným starostom ako v obciach Kysucký Lieskovec, Gregorovce alebo v Šoporni. Úspešne prebehli referendá v Jablonovom, Vištuku, Fige, Dražiciach, Poline, či v obci Ruská (okres Michalovce).

Napríklad v meste Veľký Šariš bolo referendum neúspešné. Napriek viacerým petíciám za konanie referenda o odvolaní primátora nebolo v meste takéto referendum úspešné.V meste Tornaľa sa však podarilo odvolať viceprimátora. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error