DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mihál

Nestraníci

Ako sa u nás stavajú diaľnice? Spoločnosť Doprastav, spoločnosť Váhostav, krach, nútená správa. Tie tisíce malých živnostníkov alebo stovky drobných firiem, subdodávatelia, ako počujeme, jednoducho nedostanú svoje peniaze.

Nezamestnanost na Slovensku - 29.09.2014
Pravda

Dve stavebné spoločnosti Doprastav a Váhostav, ktoré sa podieľajú na výstavbe diaľničného úseku Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorý je súčasťou diaľnice D1, sa nachádzajú momentálne v reštrukturalizácii povolenej súdmi. Proces reštrukturalizácie je možné považovať za synonymum nútenej správy a alternatívu ku krachu. Zároveň je pravdou, že dodávatelia stratia v oboch prípadoch peniaze.

Okresný súd Bratislava I. povolil reštrukturalizáciu stavebnej spoločnosti Doprastav už 24. marca 2014."Dôvodom žiadosti o schválenie reštrukturalizácie sú vysoké záväzky a nezaplatené faktúry za investorom objednané práce na výstavbe poľských ciest, pre ktoré sa spoločnosť obrátila na príslušný súd," vysvetlil stanovisko firmy jej hovorca Michal Krajčír. Veritelia Doprastavu pritom do reštrukturalizácie prihlásili pohľadávky v celkovom objeme 458,8 miliónov eur, z ktorých správca uznal iba 189,3 miliónov eur. Podľa Krajčíra absolútnu väčšina neuznaných záväzkov tvoria pokuty a penály v Poľsku. Z tohto vyjadrenia teda vyplýva, že dodávateľské firmy môžu prísť o desiatky miliónov eur. 

Voči stavebnej spoločnosti Váhostav-SK začal okresný súd v Bratislave I. konkurzné konanie 16. septembra 2014. Dôvodom bolo nesplácanie záväzkov stavbárov voči svojmu partnerovi. Podľa uznesenia súdu, ktoré bolo publikované v Obchodnom vestníku, sa začalo konkurzné konanie na základe podnetu veriteľa – spoločnosti Energy Pro, s.r.o. so sídlom v Žiline. V piatok (26. septembra 2014) oznámil stavebný gigant Váhostav, že mieri pod ochranu súdov, pretože sa nedokázal dohodnúť s veriteľmi, a tak pred hrozbou konkurzu uprednostnil tiež reštrukturalizáciu. Tento krok má už svoju prvú obeť a to Generálneho riaditeľa firmy Jána Kata. Ťažké časy čakajú aj veriteľov Váhostavu, ktorí dostanú len časť svojich peňazí.

"Firma je preto nútená brániť sa pred hrozbou konkurzu a začať proces reštrukturalizácie, ktorá je v danej situácii jedinou možnosťou, ako ju zachrániť. K tomuto rozhodnutiu pristupuje vedenie podniku s odhodlaním ozdraviť firmu, uspokojiť veriteľov v čo najvyššej miere a navyše pritom zachovať kontinuitu svojej činnosti a prácu zamestnancom, ako aj subdodávateľom," potvrdil momentálny stav Váhostavu aj jeho hovorca Tomáš Halán.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.09.2014
success
error