DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivo Nesrovnal

Nestraníci

Za súčasného primátora Ftáčnika a vlády SMERu prišla Bratislava o projekt TEN-T, ktorého súčasťou bolo zapojenie regionálnej koľajovej dopravy do prepravy ľudí. V Operačnom programe Doprava odrazu ostalo cca 500 miliónov Eur...

26.09.2014
Nepravda

V októbri 2012 a teda v čase, keď bol primátorom Bratislavy Milan Ftáčnik, minister dopravy Ján Počiatek skutočne rozhodol o tom, že projekt TEN-T v jeho vtedajšej podobe nebude realizovaný. Dôvodom bola ekonomická a technická nevhodnosť projektu a teda fakt, že Európska Únia by nepreplatila výstavbu regionálnych železničných tratí, ktoré boli v tej dobe súčasťou projektu.

V tom čase bola už vypísaná i verejná súťaž na realizovanie prvej časti projektu, ktorej predpokladaná cena bola odhadovaná na 424 miliónov eur bez DPH, čo je možné zaokrúhliť smerom hore na cca 500 miliónov eur. Nie je však možné povedať, že v Operačnom programe doprava odrazu ostalo cca 500 miliónov eur, pretože projekt mal byť financovaný z okrem tohto zdroja i prostredníctvom Kohézneho fondu EÚ. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.10.2014
success
error