DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Ja v zásade nemám výhrady voči tomu, nemám s tým problém, pokiaľ nastúpi vláda do svojej funkcie, prezident do funkcie, parlament po voľbách a pokiaľ vymení svojich nominantov v tejto inštitúcii. A koniec koncov aj Ústavný súd v tomto zmysle sa v minulosti vyslovil, že takýto postup je v súlade s Ústavou.

Borec vs Žitnanská - 22.09.2014
Pravda

Vláda I. Radičovej v januári 2011 odvolala troch členov Súdnej rady (Richard Molnár, Daniel Hudák a Viliam Dohňanský), ktorí boli do funkcie nominovaní ešte vládou R. Fica. Bývalí členovia Súdnej rady podali sťažnosť na Ústavný súd, ktorá však bola zamietnutá ako neopodstatnená. Ústavný súd konštatoval, že ten kto menuje, môže aj odvolávať. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Uznesenie (pdf.) Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. IV. ÚS 46/2011 zo 17. februára 2011:

"Ústavou Slovenskej republiky ustanovená vnútorná konštrukcia (zloženie) Súdnej rady Slovenskej republiky by stratila svoje racionálne opodstatnenie, ak by členovia Súdnej rady Slovenskej republiky po svojom ustanovení (zvolení, resp. vymenovaní) nemali žiadnu väzbu na tých, ktorí ich do tejto funkcie ustanovili (zvolili, vymenovali). Zloženie Súdnej rady Slovenskej republiky a spôsob jej uznášania vychádzajú teda (logicky a vedome) z požiadavky zachovania vzťahu (politickej) dôvery medzi členmi Súdnej rady Slovenskej republiky a subjektmi, ktoré ich do ich funkcií ustanovili, čomu zodpovedá oprávnenie týchto subjektov odvolať ich z funkcie aj z dôvodu „straty dôvery“, resp. aj z iného Ústavou Slovenskej republiky alebo zákonom neustanoveného dôvodu.  

Podaná sťažnosť bola zamietnutá z dôvodu neopodstatnenosti." 


Ústavný súd uznáva právo tých subjektov čo menovali aj odvolať. 

Dátum zverejnenia analýzy: 21.09.2014
success
error