DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

Takže to základné posolstvo, obranný rozpočet vo výške 1,6 % do roku 2020 a na modernizáciu 20 % z týchto prostriedkov, som prehlásil na základe poverenia vlády.

100 dní prezidenta Kisku v úrade - 22.09.2014
Pravda

O výsledkoch summitu vo Walese a o záväzku 1,6 % HDP do roku 2020, pričom od roku 2016 má isť na modernizáciu 20 % výdavkov na obranu, informovala celá slovenská delegácia na čele s Prezidentom Kiskom a ministrom obrany Glváčom. Vzhľadom na spoločnú prezentáciu záväzku je evidentné, že išlo o dohodu medzi prezidentom a vládou SR resp. Ministerstvom obrany. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Tlačová správa Ministerstva obrany SR, 5. septembra 2014:

„Samit môžeme zhodnotiť ako zásadný a úspešný pre Slovensko, ako aj pre rezort obrany,“ uviedol minister Glváč. Zároveň potvrdil, že slovenská delegácia sa zaviazala, že Slovensko nebude ďalej znižovať rozpočet na obranu, ale do roku 2016 zvýši podiel na modernizáciu z rezortného rozpočtu na 20 percent. Do roku 2020 dosiahne rozpočet rezortu obrany priemer európskych krajín členov NATO. „Dnes to v percentách predstavuje 1,6 percenta HDP,“ vysvetlil šéf rezortu obrany. Ako ďalej zdôraznil ide o spoločnú dohodu vlády SR a takýto mandát dostal prezident SR na samit NATO. „V súvislosti s navyšovaním rozpočtu preferujeme modernizáciu a nové projekty, ktorými sa bude zaoberať Bezpečnostná rada SR a vláda,“ uviedol šéf rezortu obrany."

Prezident Kiska bol na summite NATO vo Walese hlavným predstaviteľom slovenskej delegácie (okrem iného minister zahraničia Lajčák, minister obrany Glváč).

Dátum zverejnenia analýzy: 21.09.2014
success
error