DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

...som menoval z navrhnutých kandidátov jednu sudkyňu a požiadal som parlament, aby na voľné dve miesta mi navrhol ďalších štyroch kandidátov. Medzičasom tí kandidáti, z ktorých neboli vybraní, podali návrh na Ústavný súd.

100 dní prezidenta Kisku v úrade - 22.09.2014
Pravda

Prezident Andrej Kiska zo šiestich navrhnutých kandidátov do funkcie sudcov ÚS SR skutočne vymenoval len Janu Baricovú. Odpoveďou piatich nevymenovaných kandidátov bola sťažnosť podaná na Ústavný súd. Rozhodnutie súdu ešte nie je známe. Kiska požiadal NR SR o navrhnutie ďalších štyroch kandidátov do funkcie ústavných sudcov, z ktorých by vyberal dvoch. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa čl.  134 odst. 2 Ústavy SR sú kandidáti na post sudcu Ústavného súdu volení v NR SR. Poslanci volia dvojnásobný počet kandidátov, z ktorých polovicu následne vymenúva prezident (.pdf).

V apríli a máji 2014 sa v NR SR konala voľba kandidátov do funkcie ústavných sudcov, keďže 4. júla  uplynulo funkčné obdobie troch sudcov ÚS SR (Jána Lubyho, Jána Auxta a Juraja Horvátha). V apríli boli v NR SR zvolení piati kandidáti: Jana Baricová, Ján Bernát, Miroslav Ďuriš, Eva Fulcová a Imrich Volkai. V máji sa šiestym kandidátom stal Juraj Sopoliga.

SITA, 10. júla 2014:

"Andrej Kiska v júni 2014 vymenoval zo šestice kandidátov na sudcov ÚS, ktorí boli zvolení v NR SR len Janu Baricovú. Podľa jeho slov: "ostatní kandidáti nie sú dostatočne odborne spôsobilí na zastávanie postu sudcu ústavného súdu." 

TASR, 15. septembra 2014:

"Nevymenovaní kandidáti sa obrátili na ÚS SR, kde podali sťažnosť. "Boli doručené sťažnosti od všetkých piatich nevymenovaných kandidátov. Boli pridelené sudcom spravodajcom," uviedla pre TA3 Martina Demčáková z tlačového odboru ÚS SR."

SITA, 18. septembra 2014:

"Prezident požiadal NR SR, aby na voľné dve miesta navrhli ďalších štyroch kandidátov. Predseda parlamentu Pavol Paška však nové voľby ešte nevyhlásil, čaká, kým Ústavný súd o danej veci rozhodne."

Dátum zverejnenia analýzy: 21.09.2014
success
error