DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Kňažko

Nestraníci

Problém neprehľadných zámen a predajov pozemkov (napr. ako kauza Koliba, pozn.) netrápi iba Bratislavu, podobné prípady sa stali aj v Čadci a v ďalších lokalitách na Slovensku.

21.09.2014
Pravda

Podobný prípad ako kauza Koliba, pri ktorom došlo k zámene a predaju pozemkov sa stal v Čadci, konkrétne v mestskej časti Martinkov Potok. Ako uvádza denník SME, les, ktorý je situovaný v strede mesta a ktorý slúžil hlavne na rekreáciu a oddych pre tamojších obyvateľov zmenil majiteľa a stal sa súkromným majetkom.


Medzi prípady neprehľadných zámen a predajov môžeme spomenúť aj kauzu okolo poľovníckeho revíru Bagľaš. V roku 2012 však túto podozrivú zámenu lesov stopol minister pôdohospodárstva SR Jahnátek. Súkromnik mal získať časť poľovného revíru Bagľaš v okolí Lučenca za výmenu 300 hektárov lesa v Modrom Kameni. 

Podobne bola zastavená aj zámena pozemkov v okolí Rusovského jazera, ktoré neboli pre štátne lesy zaujímavé, za 23 hektárov lesných pozemkov v katastri obce Šurice. Proti výmene sa postavili ochranári, ktorí zorganizovali petíciu a takisto aj Rusovce, ktoré vnímajú túto lokalitu ako priestor pre relax a oddych.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.10.2014
success
error