DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Chcem povedať k Iraku. Ja som bol predseda zahraničného výboru. V roku 2003 som odmietol podporiť rozhodnutie vlády Mikuláša Dzurindu, aj celý poslanecký klub KDH.

Fico vs Figel - 15.09.2014
Nepravda

Je pravdou, že Ján Figeľ bol v roku 2003 predsedom Zahraničného výboru NR SR a v hlasovaní o vyslaní jednotiek do Iraku nehlasoval za návrh vlády Mikuláša Dzurindu. Figeľ nehlasoval proti návrhu, ale hlasovania sa zdržal. Návrh na vyslanie jednotiek nebol odmietnutý celým poslaneckým klubom KDH. Dvaja poslanci KDH hlasovali za návrh. Nie je teda pravdou, že celý poslanecký klub KDH bol proti. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

V rokoch 2002 až 2004 zastával Ján Figeľ okrem úradu poslanca NR SR a člena Výboru NR SR pre európsku integráciu aj úrad predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR.

Na 7. schôdzi NR SR 6. februára 2003 schválila NR SR návrh vlády Mikuláša Dzurindu na vyslanie ozbrojených jednotiek do Iraku. Z 141 prítomných hlasovalo v záverečnom hlasovaní za návrh 81 poslancov, proti 54. Ján Figeľ nehlasoval proti, ale zdržal sa hlasovania. Dvaja členovia klubu KDH hlasovali za vyslanie jednotiek do Iraku.

Celé poslanecké kluby SDKÚ, SMK-MKP a ANO hlasovali jednohlasne za návrh. Z poslaneckého klubu KDH z celkového počtu poslancov hlasovali 12 proti, ale dvaja poslanci hlasovali za návrh. Ján Figeľ sa ako jediný zo svojho poslaneckého klubu, ako aj celej koalície hlasovania zdržal.
 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.09.2014
success
error