DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...ruská ekonomika a Rusko ako také je naozaj postavené na príjmoch, ktoré predovšetkým dostáva z predaja týchto surovín ako je ropa, ako je plyn. ...sú to miliardové príjmy, ktoré prichádzajú do rozpočtu.

Fico vs Figel - 15.09.2014
Pravda

Je pravdou, že miliardové príjmy do rozpočtu Ruskej federácie pochádzajú najmä z nerastných surovín ako je ropa a zemný plyn. Podiel exportu týchto surovín na štátnom rozpočte bol už v roku 2001 54,8 % a neustále sa zvyšoval.Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

 

Podľa e-polis.cz viac ako 70 % ropnej produkcie smeruje v súčasnosti na export, zvyšná časť sa spracúva priamo v krajine.Ruská federácia je vlastníkom najväčších rezerv zemného plynu na svete. V roku 2006 bolo Rusko najväčším producentom zemného plynu ako i jeho najväčším exportérom.Gazprom, štátom spravovaný plynárenský monopol, má v rukách 93% ruských a takmer 1/3 svetových rezerv zemného plynu a riadi sieť plynovodov v krajine. Je zároveň najväčším prispievateľom do štátneho rozpočtu, daňové poplatky spoločnosti predstavujú okolo 25 % daňových príjmov federácie.

 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.09.2014
success
error