DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pokiaľ ide o minimálnu mzdu, bude to historicky najvyššie zvýšenie minimálnej mzdy na 380 eur mesačne, k tomu treba prirátať výraznú reformu pri zdravotných odvodoch, čo síce štát bude stáť okolo 170 miliónov eur, ale človek si na tej minimálnej mzde a na tých odvodoch možno príde o 30-40 eur viac mesačne, čiže ak niekto má minimálnu mzdu, tak v podstate mu prichádza trinásty plat v rámci tejto minimálnej mzdy.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Neoveriteľné

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter predložil na rokovanie vlády návrh na zvýšenie minimálnej mzdy pre budúci rok na úroveň 380 eur zo súčasných 352 eur. Tento návrh neuspel na rokovaní s Hospodárskou a sociálnou radou a preto o jeho prijatí rozhodne vláda. Návrh však doteraz nebol zaradený v programe rokovania vlády. 

Vyraznou reformou pri zdravotnych odvodoch má Robert Fico na mysli zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky. Po vstúpení tohto nariadenia do platnosti budú zamestnanci s platom vo výške novej minimálnej mzdy, 380 eur, oslobodení od platenia zdravotných odvodov.

Zavedenie odpočítateľnej položky pre zdravotné odvody prinesie mesačne zamestnancom s platom vo výške minimálnej mzdy úsporu 32 eur, a ročne títo zamestnanci usporia na zdravotných odvodoch 384 eur. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error