DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Všimnime sa, ako sme vstupovali do Európskej únie spolu s Českou republikou, aký bol rozdiel v HDP na hlavu a zrazu dnes zisťujeme, že sme Českú republiku z hľadiska tohto čísla dobehli. Dnes je to 99,95% toho, čo má Česká republika.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Nepravda

V roku 2013 malo Slovensko 84 % HDP na jedného obyvateľa Českej republiky. Inými slovami, Slovensko malo, v ukazovateli HDP na jedného obyvateľa, v roku 2013 84 % toho, čo mala Česká republika. Fico by sa nemýlil ak by hovoril o porovnaní hrubého národného dôchodku (HND) na jedného obyvateľa. V tomto ukazovateli skutočne Slovensko dosahuje 99,95 % HND na jedného ho obyvateľa v Českej republike. Vzhľadom na to, že Fico uvádza HDP a nie HND na jedného obyvateľa, výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Údaje Eurostat o HDP na jedného obyvateľa nehovoria a takom výraznom dobehnutí Českej republiky. HDP na jedného obyvateľa je o 1800 eur väčšie ako v prípade Slovenska. Inými slovami, Slovensko má 84 % HDP na jedného obyvateľa v Českej republike. V roku 2004, teda v čase vstupu do EÚ, malo Slovensko 70 % HDP na hlavu Českej republiky. To znamená, že sa k výške HDP na hlavu približujeme z Českej republike, no stále nie je to úroveň 99,95 % HDP. 

Ak by sme brali údaje Eurostat o HDP na hlavu ako štandard kúpnej sily priemeru EÚ 28, tak podľa údajov za 2013 by sme dosiahli 95 % z toho čo Česká republika. 
Trend, 27. augusta 2014:

"Po 21 rokoch samostatnosti slovenské príjmy na obyvateľa dobehli zárobky historicky vyspelejších Čechov. Slovenský hrubý národný dôchodok (HND) v prepočte na osobu dosiahol podľa odhadu Európskej komisie vlani už 99,95 percenta českej úrovne. HND očisťuje hrubý domáci produkt (HDP) o zisky zahraničných spoločností presúvané do zahraničia a pripočítava príjmy obyvateľov zarábajúcich v zahraničí. Vystihuje preto skutočnú životnú úroveň občanov lepšie ako častejšie uvádzaný HDP."

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error