DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...po určitých technických úpravách v krátkodobom horizonte sme schopní (Poľsko, Maďarsko, Slovensko cez reverzný tok, pozn.) dostať na územie Ukrajiny 25 miliárd metrov kubických.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Neoveriteľné

Demagog.SK nezistil žiadne vyjadrenie alebo oficiálnu správu o možnom zvyšovaní kapacity reverzného toku v krátkodobom horizonte až na úroveň 25 mld. m3 plynu. Jediná informácia pochádza od samotného predsedu vlády SR, ten 2. septembra 2014 hovoril nie o krátkodobom, ale o strednodobom horizonte. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

ReutersDeusche Welle, 2. september, 2014:

"If we put together three reverse points in the nations mentioned, we can reach 25 billion cubic meters of gas supplies per year in the mid-term horizon, which would provide the solution Ukraine needs at the moment," Fico said in a statement."

Eustream na svojej stránke uvádza: 

"Plynovod Vojany-Užhorod bude prepravovať na Ukrajinu 10 miliárd m3 plynu ročne (27 mil. m3 denne). Uvedený objem prepravy je k dispozícii od začiatku septembra na prerušiteľnej a od 1. marca 2015 na pevnej báze.
Minimálny garantovaný objem prepravy od 1. októbra bude 6,4 mld. ročne (17,6 miliónov m3 denne).
Celá kapacita plynovodu Vojany-Užhorod je zákazníkmi spoločnosti Eustream, tzv. shippermi, vykúpená do konca roku 2019."

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error