DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...dnes sú zastavené dodávky zemného plynu pre domácu spotrebu na Ukrajine, lebo nedošlo k dohode medzi Ruskom a Ukrajinou.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Pravda

Je pravdou, že od polovice júna 2014 nie je na Ukrajinu z Ruska dodávaný plyn. Dôvodom, je dlh Ukrajiny voci Gaspromu (vid výrok vyššie) a nedohoda na cenách plynu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

New York Times, 16. júna 2014:
"Further aggravating already tense relations between Russia and Ukraine, the Russian energy giant Gazprom cut off natural gas supplies to its neighbor on Monday (15. júna, pozn.), warning that the reduction could diminish the amount of gas flowing to Europe. The cutoff came after Ukraine missed a Russian-imposed deadline Monday to pay a nearly $2 billion installment for past gas deliveries, with senior officials on both sides exchanging heated remarks blaming the other."

SME, 2. septembra 2014:
"Dnes totiž plyn z Ruska pre spotrebu Ukrajiny neprúdi. Moskva a Kyjev sa nevedia dohodnút na cenách plynu. Po zmene vládnej garnitúry na Ukrajine totiž Rusi zdraželi plyn Ukrajincom takmer o sto percent. K našim susedom Gazprom posiela len plyn na tranzit do západnej Európy. Ak Ukrajinci nebudú mat dostatocné zásoby v zásobníkoch ešte pred zimou, nebudú tranzitný plyn vediet pocas zimy dotlacit západným klientom Ruska."

Reuters, 16. júna 2014:
"Ukraine's energy minister said Russia had cut off all gas supplies to Kiev on Monday but he guaranteed reliable gas flows would continue to Russia's European clients who get imports through pipelines via Ukraine."

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error