DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme napríklad vždy veľmi podporovali zrušenie toho kempu alebo tábora v Guantanáme na Kube a pomohli sme vo vzťahu k Spojeným štátom napríklad s realokáciou niektorých väzňov. Okamžite, keď sme to urobili, tak hneď niektoré médiá na Slovensku Fico a jeho vláda sa pchá Spojeným štátom nechcem povedať kam.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že postoj Slovenska bol vždy za zrušenie Guantanáma. Fico však preháňa keď tvrdí "hneď niektoré médiá na Slovensku Fico a jeho vláda sa pchá Spojeným štátom". V skutočnosti relevantné média len preberali tlačové správy alebo v autorských článkoch bližšie popisovali situáciu. Okrem jedného článku v Plus 7 dní nezistil Demagog.SK ďalšie média, ktoré by označili prijatie väzňov za poklonkovanie sa USA. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Slovensko v roku 2010 prijalo troch zadržaných z väznice Guantánamo, ďalší traja väzni, príslušníci čínskych Ujgurov, boli prijatí v januári roku 2014. Slovensko teda celkovo prijalo šesť väzňov z americkej základne Guantánamo.


Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí SR z 20. januára 2010, ktoré verejne oznamuje plánované prijatie troch väzňov z Guantanama, uvádza:
"Je to gesto solidarity SR (prijatie troch bývalých väzňov z Guantanáma, pozn.) voči spojencovi, ktorý chce vyriešiť problém zdedený z minulosti. Slovenská vláda tento problém kritizovala, privítala snahu o jeho vyriešenie a považuje za zodpovedné, že Slovensko je teraz súčasťou tohto riešenia."

Demagog.SK nezistil staršie kritické postoje slovenskej strany ku Guantanámu.

V diskusnej relácii TA3 V politike sa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák k prípadu prijatia troch čínskych Ujgurov vyjadril, že pre SR je to humanitárna akcia spojená so snahou prispieť k zatvoreniu Guantánama. "Pokiaľ sme žiadali USA x-krát o pomoc a vždy sme ju dostali, bolo by sebecké a egoistické, ak by sme na ich žiadosť v tomto prípade povedali, že to nie je náš biznis," povedal Lajčák.

V čase prijatia väzňov sa o téme dosť písalo aj v slovenských médiách. O ich realokácii informovala všetky denníky a týždenník, ktoré v drvivej väčšine prípadov prebrali autorský článok TASR alebo SITA. Autorský článok malo SME. Podobne Pluska. O príchode väzňov informovali STV a TA3. Všetky média informovali len o príchode, bez akékoľvek hodnotenia vlády v zmysle, že sa "pchá" USA. Napríklad komentátor SME Morvay v článku "Službička Obamovi" vzniesol kritiku na nedostatok informácii, nie na samotný akt. 

Kritický alebo satirický komentár k prijatiu väzňov mala Plus 7 dní (tlačené vydanie): 
"Slovensko veľkodušne prijalo troch moslimských Ujgurov, ktorých pre podozrenie z terorizmu držali Američania vo väznici v Guantáname. Spoluprácu s Talibanom im nedokázali, domov do Číny sa ich Washington bál poslať, lebo by to bol rozsudok smrti, takže nový domov našli na Slovensku. Peking obratom poslal telegram, že Slovensko ušetrí od starostí a o „nebezpečných teroristov sa postará“. Naopak, americká vláda vyhlásila, že „trojica nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo“. Skvelé. Keď sú Ujgurovia takí nevinní a v pohode, prečo ich Američania držali celé roky v zajatí a teraz si ich nenechajú doma, ale posielajú na Slovensko? Žeby Fico takto splácal potrasenie si rukou s Barackom Obamom alebo, nebodaj, americkú pomoc pri oslobodení slovenských paraglajdistov z Iránu?"

Nejaký kritický komentár alebo článok sa mohol na internetových médiách objaviť, no vyjadrenie Fica "hneď niektoré médiá na Slovensku Fico a jeho vláda sa pchá Spojeným štátom" je značne prehnané. Podobne aj o príchode väzňov v roku 2010 informovali tlačové agentúry a ich články preberali média. V tom čase komentátor Schutz napísal článok Pozornosť pre Obamu, kde nekritizoval rozhodnutie ako také a neoznačoval ho za poklonkovanie sa USA, len prekvapenie, že Fico prijatie väzňov umožnil. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error