DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme boli veľmi sklamaní v roku 2009, keď bola plynová kríza a keď došlo k zastaveniu toku plynov cez Ukrajinu na Slovensko. Vtedy som navštívil Ukrajinu. Bol som s vtedajšou premiérkou pani Tymošenkovou a žiadal som o podporu. Vtedy nás Ukrajina úplne obišla, hoci nám mohla pomôcť, nám odmietla pomôcť.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Pravda

Je pravdou že Ukrajina aj napriek vedomostiam o situácii na Slovensku a v iných krajinách EU nevyhovela žiadosti slovenskej strany o výmennú operáciu, ktorá by zabezpečila dodávku plynu pre Slovensko. 

"Sklamanie" o ktorom hovorí Robert Fico bolo evidentné počas stretnutia Fica v roku 2009 s vtedajšou premiérkou Tymošenkouvou. Fico vtedy veľmi dôrazne požadoval od Ukrajiny, aby čo najskôr spustila plyn na Slovensko. Fico pritom povedal, že ho nezaujímajú spory medzi Ukrajinou a Ruskom, ale zaujíma ho, aby išiel plyn na Slovensko. Ukrajinská premiérka premiérovi odpovedala, že Rusko nedodáva plyn na Ukrajinu a že Slovensko môže vyslať expertov, ktorí budú situáciu kontrolovať. Tymošenková rovnako povedala, že Ukrajina nemá žiadne vlastné zásoby, preto nemôže Slovensku nijako pomôcť. Fico na tento návrh opakoval, že Slovensko nepotrebuje posielať expertov, ale potrebuje plyn.

Podľa analytického textu riaditeľa SFPA Alexandra Dulebu bolo cieľom pracovnej cesty do Kyjeva a Moskvy dosiahnuť swapovú dohodu s plynom medzi Ruskom, Ukrajinou a Slovenskom. Duleba píše, že Rusko s touto dohodou súhlasilo, Ukrajina nie (s. 4-5). Duleba píše, že Ukrajina tvrdila, že nie je schopná takýto swap technicky zorganizovať, pretože po zostavaní dodávok s Ruskom obrátila tok plynu zo západu na východ.

"Úplné zastavenie dodávok zemného plynu z Ruska do SR cez územie Ukrajiny 7. januára 2009 bolo dôvodom mimoriadnej pracovnej cesty premiéra SR Roberta Fica do Kyjeva a Moskvy, ktorá sa uskutočnila 14. januára 2009. Slovenská strana požiadala Ukrajinu, aby súhlasila so swapovou operáciou medzi Ruskom, Slovenskom a Ukrajinou pri dodávke 20 miliónov kubíkov zemného plynu, ktorá by umožnila riešiť akútny problém nedostatku plynu v SR. Podľa tejto výmennej operácie by Rusko dodalo plyn do východnej Ukrajiny a Ukrajina by zo zásobníkov v západnej Ukrajine dodala rovnaké množstvo plynu na Slovensko. Ruská strana súhlasila s takouto výmennou operáciou, ukrajinská strana nie. Predsedníčka vlády Ukrajiny Júlia Tymošenková uviedla, že Ukrajina nie je schopná dopraviť na Slovensko plyn pochádzajúci z vlastnej ťažby alebo zo zásobníkov na západnej Ukrajine, pretože prepravná sústava zemného plynu na území Ukrajiny bola po zastavení dodávok z Ruska presmerovaná zo západu na východ a navyše Ukrajina sama trpí nedostatkom plynu. Predseda vlády SR priamo na rokovaniach s ukrajinskou premiérkou obvinil Ukrajinu zo zodpovednosti za prerušenie dodávok zemného plynu z Ruska do Európy."

Päť rokov od uplynutia krízy v januári 2014 TASR priniesla správu, v ktorej citovala vyjednávača českej vlády, ktorá v tom čase predsedala EÚ. Podľa vyjadrení Václava Bartušku vtedy EÚ ťahala za jeden povraz pri rokovaniach s Ukrajinou a Ruskom. Bartuška okrem toho hovoril, že v konečnom dôsledku bola dohoda dosiahnutá pri rokovaniach s Ruskom a nie s Ukrajinou.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error