DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Jedna krajina v Afrike, ktorá sa volá Rwanda. Pred niekoľkými rokmi sa tam pobili dva kmene. Jeden kmeň sa volal Tuci a druhý sa volal Hutu a jeden kmeň dokázal vyvraždiť za mimoriadne krátke obdobie 800-tisíc členov druhého kmeňa. Bolo to systematické vyvražďovanie, ktoré nemalo obdobu. Celý svet sa na to pozeral a nikoho to nezaujímalo, pretože okrem malárie a komárov v Rwande nič iné nie je.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Zavádzajúce

Počas genocídy v Rwande v roku 1994 skutočne nedošlo k zásahu medzinárodného spoločenstva počas dlhého obdobia a aj neskôr bol zásah veľmi limitovaný. Dôvodom však bola hlavne obava pred vlastnými stratami, ktorá v tom období prevládala, najmä po amerckom fiasku v Somálsku. Predseda vlády zavádza keď hovorí, že v Rwande sa nenachádza nič a snaží sa vytvoriť dojem, že to bol dôvod nečinnosti svetového spoločenstva. Rwanda má nezanedbateľné nerastné bohatstvo a objavujú sa stále nové náleziská zdrojov. Fico tak nekorektne spája nepresnú informáciu o nerastných zdrojoch v Rwande a absenciu intervencie na zastavenie genocídy.

V roku 1994 bola populácia Rwandy zložená z troch etnických skupín - Hutu (cca 85%), Tutsi (14%) a Twa (1%). V krajne v tom čase narastali sociálne, politické a ekonomické problémy, z ktorého príslušníci kmeňa Hutu obviňovali menšinu Tutsi. Dňa 6. apríla 1994 bolo zostrelené lietadlo s prezidentom Habyarimanom, príslušníkom kmeňa Hutu. Násilnosti sa začali ihneď po tomto incidente, kedy sa kmeň Hutu rozhodol zlikvidovať celú populáciu kmeňa Tutsi. Vyvraždené boli celé rodiny a počas nasledujúcich týždňov počet obetí vzrástlo na 800 000, čo predstavovalo asi tri štvrtiny populácie Tutsi. 100 dní trvajúca genocída skončila keď skupina rebelov ovládaná príslušníkmi kmeňa Tutsi (RFP), porazila režim vedený kmeňom Hutu a k moci sa dostal prezident Paul Kagame.

Mnohí zahraniční lídri odmietali uznať genocídu, a misia OSN nikdy nedostala mandát na zastavenie násilností.

Rwanda má náleziská viacerých minerálov. Nachádzajú sa tu ložiská zlata, cínu, volfrámu a metánu. O náleziskách sa vedelo už v 90. rokoch, dôkazom sú právne úpravy upravujúce ťažbu nerastných surovín. Nerastné suroviny sa ťažili v Rwande už dávno pred genocídou.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error