DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

To čo urobil premiér Sobotka a čo som urobil ja, bolo prakticky ako cez kopirák, ak to môžem použiť takýto výraz. Obidvaja sme použili rovnakú formuláciu. Všade tam, kde to bude poškodzovať naše národné záujmy, lebo máme výhrady k systému a k myšlienke aj k idei sankcii ako takej, tak tam si vyhradzujeme právo vzniesť námietku, veto, blokovať konkrétnu sankciu alebo konkrétnu časť sankcií.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Pravda

Premiér Robert Fico si vyhradil právo odmietnuť také návrhy na sankcie Európskej únie, ktoré by mohli poškodzovať národné záujmy Slovenska. Vyhlásil to po mimoriadnom summite európskych lídrov v Bruseli, ktorý sa konal 30. augusta. Pred uvalením sankcií na Rusko v súvislosti s ukrajinskou krízou uprednostňuje diplomatické riešenie konfliktu.


Podobne sa o situácii vyjadril aj český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý si tak isto vyhradil právo nepodporiť sankcie, ktoré poškodia ekonomiku jeho krajiny. Okrem toho sa domnieva, že "situace na Ukrajině nemá vojenské, ale pouze diplomatické řešení." Podľa českého premiéra "Není ale možné roztáčet jen spirálu sankcí, které budou mít hospodářské dopady nejen na Rusko, ale také na Evropskou unii, aniž bychom měli jasně definované cíle. Je potřeba udržet otevřené diplomatické kanály."
"Vyhradil jsem si právo s některými částmi toho návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správne, aby Evropa šla tímto směrem," povedal novinárom Sobotka po summite.


Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error