DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Druhá vec, ktorú sme namietali, boli niektoré konkrétne výrobky, lebo pôvodne bol zoznam výrobkov, ktoré sa nemali vyvážať do Ruskej federácie. Takzvané výrobky dvojakého použitia, že sú použiteľné aj vo vojenskej oblasti, aj v civilnej oblasti a boli tam napríklad obrábacie stroje, boli tam nakladače. Podobne aj Česká republika mala veľký problém s obrábacími strojmi a mala rovnako problém s technológiou na krakovanie, ide o chemický priemysel. Podarilo sa nám nakoniec zabezpečiť spoločne s Európskou úniou, čo teda vítam, že nie je zoznam konkrétnych výrobkov, ale je zoznam firiem.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Neoveriteľné

Nové kolo sankcií bolo formálne schválené európskymi štátmi 8.9.2014, jeho vstúpenie do platnosti sa však na niekoľko dní odkladá, aby mohlo reagovať na vývoj situácie na Ukrajine. Keďže kompletný text sankcií nebol zatiaľ publikovaný v úradnom vestníku, nevieme posúdiť ich presnú povahu. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Na zoznam ruských firiem na sankčnom liste EÚ k 30.7. sa dostali okrem leteckej spoločnosti Dobrolet prevádzajúcej lety medzi Krymom a Mosvkov a banky Russian National Commercial Bank aj zbrojárenská spoločnosť Joint-Stock Company Concert Almaz-Antey. Jedná sa o spoločnosť, ktorá vyrába zbrane protivzdušnej obrany a je obviňovaná s dodávaním týchto zbraní rebelom na východe Ukrajine. Podľa spoločeného listu prezidenta Komisie Barossa a prezidenta Rady Van Rumpuya z 5.9.2014 má nové kolo sancii pokračovať v rovnakom smere ako predchádzajúce a majú sa týkať obmedzení ruských firiem získavať financie z európskych kapitálových trhov, exportu produktov pre dvojaké užitie, senzitívnych technológii a vojenského obchodu. Sankcie okrem toho rozširujú okruh ľudí, ktorí majú zakázaní vstup do EÚ.

Ďalšie kolo sankcií vyrokované 5. septembra 2014 a formálne schválené EÚ štátmi 8.9.2014 však ešte nevstúpilo do platnosti a nebolo publikované v úradnom vestníku EÚ. Presné detaily sankcií tak zostávajú až do publikovania vo vestníku nejasné. Najnovší vývoj ohľadom európskych sankcií sleduje napríklad tento blog.

EurActiv.sk (8.9.2014):
Komisia v súlade s požiadavkou Európskej rady 3. septembra predložila Stálemu výboru zástupcov pri EÚ (COREPER) novú sériu rozšírených reštriktívnych opatrení proti Rusku týkajúcich sa prístupu na kapitálové trhy, rezortu obrany, obchodovania s tovarmi dvojakého využitia a citlivých technológií.
Balíček ekonomických sankcií odsúhlasený v júli tohto roku bol navrhnutý tak, aby v prípade potreby mohol byť vystupňovaný - a to rozlične v štyroch oblastiach: kapitálové trhy, obrana, tovary dvojakého využitia a citlivé technológie používané najmä v energetickom priemysle.


Denník SME (3.9.2014):
Česko sa podobne ako Slovensko obáva o vývoz strojárenských výrobkov a môže vetovať sankcie.
Českí ministri splnomocnili v stredu premiéra Bohuslava Sobotku, aby v rokovaniach o nových sankciách voči Rusku uplatnil pripomienky s ohľadom na záujmy Česka.
Sobotka pre server Novinky.cz avizoval, že sa bude snažiť ochrániť hlavne strojárenský export v oblasti takzvaných tovarov dvojakého určenia.
Proti obmedzeniu vývozu českých výrobkov dvojakého použitia, napríklad obrábacích strojov, sa vyslovil minister obchodu a priemyslu Jan Mládek (ČSSD).

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error