Stačil jeden odvetný krok Ruskej federácie pokiaľ ide o zeleninu a ovocie, ktorú si Ruská federácia okamžite vedela získať z iných zdrojov Čína a ďalšie krajiny...
Je pravdou, že napríklad ovocie a zeleninu plánuje Rusko dovážať z Číny. Došlo aj k podpísaniu dohody. Podobne ďalšie výrobky pravdepodobne Rusko získa z iných krajín. Napríklad z Turecka mliečne výrobky, Brazílie mäso alebo Čile ryby. Demagog.SK nezistil, či budú tieto importy "okamžite" boli schopné nahradiť výpadok dovozu z EÚ, ani či pôjde o plnohodnotné nahradenie výpadku. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.
Je pravdou, že Rusko po sprísnení ekonomických sankcii zo strany USA a Európskej Únie prijalo odvetné opatrenia. Pôvodný ročný zákaz dovozu zeleniny a ovocia z Poľska s platnosťou od 30. júla 2014 bol neskôr rozšírený na zákaz importov zo všetkých krajín EÚ, Nórska, Kanady, Austrálie a Spojených štátov amerických. Ruský premiér Dimitrij Medvedev 7. augusta 2014 vyhlásil embargo vzťahúce sa s okamžitou platnosťou na dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych výrobkov.
Podľa údajov Európskej Komisie je Rusko druhým najväčším exportným trhom pre poľnohospodárske produkty Európskej Únie. Minulý rok mal celkový EÚ export poľnohospodárskych produktov do Ruska hodnotu až 11,3 miliárd eur. Zákaz dovozu sa pri tom vzťahuje na 5.1 miliárd z celkového objemu pretože nezahŕňa alkoholické výrobky, obilniny, cestoviny, olivový olej, nápoje či ďalšie produkty.
Ruská federácia bude s najväčšou pravdepodobnosťou hľadať alternatívnych dovozcov v Číne, Južnej Amerike či Turecku. Portál Russia Today informoval už 11. augusta 2014 o dohode medzi Čínou a Ruskom o zvýšení dovozu ovocia a zeleniny a plánoch vybudovania logistického centra pri Rusko-Čínskych hraniciach v meste Dongning pre tieto účely. Brazília potvrdila možnosť dovozu kuracieho, bravčového a hovädzieho mäsa do Ruska, a Čile podľa odhadov nahradí európskych dovozcov rýb. Turecko zas zvýšilo vývoz mliečnych výrobkov na ruský trh. Podľa Britského portálu BBC.com Dimitrij Medvedev zároveň s vyhlásením embarga oznámil, že Ruské ministerstvo poľnohospodárstva bude spolu so zväzmi poľnohospodárov tiež hľadať spôsoby ako zvýšiť domácu produkciu.
Je však zatiaľ neisté aký presne bude mať embargo dopad na štruktúru ruského trhu. Blog New York Times upozornil na obtiažnosť zásobenia všetkých ruských metropol z východných oblastí krajiny keďže transport cestnou dopravou bude trvať až 20 dní. Európska komisia tiež informovala, že sa tak ako v prípade Ruského zákazu dovozu bravčového mäsa z februára 2014 obráti so sťažnosťou na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).