DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Máme síce alternatívu brať ropu z juhu, ale bude nás to stáť o 100 miliónov eur viac.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Zavádzajúce


Slovenský ropovodný systém pozostáva z dvoch ropovodov. Jedným z nich je ropovod Družba, ktorého trasa sa začína v Ruskej federácii a pokračuje cez Bielorusko, Ukrajinu a Slovensko do Českej republiky.

Druhým ropovodom je pôvodná vetva ropovodu Družba vedúca zo Šiah do Maďarska, ktorou bolo v počiatkoch zásobované Maďarsko. Na maďarskom území sa táto vetva napája na ropovod Adria. 

Práve ropovod Adria má Fico na mysli ako alternatívu, v prípade odstávky dodávok ropy cez územie Ukrajiny. Táto alternatíva ešte nie je dokončená, no do konca roka 2014 by mala byť dokončená.

Podľa portálu energia.sk Slovensko zatiaľ ropnú alternatívu nemá. Ak by došlo k výpadku dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba, Slovensko v súčasnosti nemá k dispozícii plnohodnotnú alternatívu. Ako najreálnejšia sa v súčasnosti javí možnosť prepravy ropy z juhu. O modernizácii slovensko-maďarského potrubia, ktoré prepája Družbu s ropovodom Adria, sa hovorí už niekoľko rokov. Technicky je možné dopraviť ropu na Slovensko tzv. južnou cestou už dnes, no iba v obmedzenom množstve zhruba 3,5 mil. ton ročne. Po rekonštrukcii ropovodu Friendship1, ktorý spája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta, by sa mala prepravná kapacita zvýšiť tak, aby zodpovedala potrebám rafinérie Slovnaft. Tá je hlavným zákazníkom Transpetrolu.
Na modernizácii prepojenia sa v roku 2012 dohodli spoločnosť Transpetrol a skupina MOL podpisom memoranda. Skupina MOL sa v ňom zaviazala, že zrekonštruuje takmer 120 km dlhý úsek na maďarskej strane. Šéf Slovnaft-u Oszkár Világi krátko po podpise memoranda uviedol, že investícia by sa mala pohybovať v rozmedzí 50 - 70 mil. eur. Transpetrol zmodernizuje 10 km časť potrubia na slovenskom území.


Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error