DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Do toho pridala Ukrajina, ktorá prijala zákon o sankciách, ktorý dokonca umožňuje až prerušenie dodávok plynu a ropy cez územie Ukrajiny.

Fico o Ukrajine a sankciách - 08.09.2014
Pravda

Je pravdou, že ukrajinská vláda prijala zákon, ktorý umožňuje prijať sankcie na špecifikované firmy a jednotlivcov uvedených na zozname, medzi ktorými je aj Gasprom.Obísť by sa to dalo len v prípade, ak by tranzit plynu v prípade sankcií nezabezpečoval Gasprom, ale iná firma, na ktorú nie sú uvalené sankcie.  V praxi by uvalenie sankcií na Gasprom, mohlo znemožniť Gaspromu prepravovať plyn do Európy cez Ukrajinu, minimálne na isté obdobie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

14. augusta 2014 ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý zvádza sankcie na ruské firmy a občanov, ktorí podporujú a financujú separatistov na východe Ukrajiny. Vláda pripravila zoznam 172 občanov Ruska a iných krajín a 65 firiem spolu s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gaspromom. Na tieto osoby alebo firmy môžu byť uvalené sankcie, v prípade ak budú "financovať akcie, ktoré ukrajinská vláda budepovažovať za teroristické. Schválený zákon teda neznamená automaticky sankcie.

Zákon o sankciách teda vytvára možnosť uvaliť sankcie na Gasprom, ktoré by mohli znamenať aj pozastavenie tranzitu plynu. Ako poznamenáva Naftogaz, sankcie napríklad na Gasprom, môžu spôsobiť, že Gaspromu nebude umožnené prepravovať plyn cez Ukrajinu. Naftogas však dodáva, že v prípade ak tranzit ruského plynu preberú iné firmy, ako tie na ktoré sú uvalené sankcie, plyn môže prúdiť do Európy. 

"Ukraine gas grid Naftogaz said on Monday that the sanctions could limit or even exclude some companies from piping gas through the country, which would allow other firms to take over transit operations. The statement did not mention Gazprom or Russia."

Dátum zverejnenia analýzy: 07.09.2014
success
error