DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Monika Beňová

SMER-SD

Väčšina slovenských poslancov sa vtedy buď zdržala hlasovania alebo bola proti (o stanovení jednotnej mzdy v Európskom parlamente, pozn.).

Diskusia s európskymi poslancami - 07.07.2014
Nepravda

Nie je pravdou, že väčšina slovenských europoslancov sa pri hlasovaní o stanovení jednotnej mzdy zdržala alebo bola proti. Z trinástich poslancov hlasovalo za návrh osem, len dvaja sa zdržali a nikto nehlasoval proti.

Rozhodnutie Európskeho Parlamentu z 28. septembra 2005 o Štatúte poslancov Európskeho parlamentu okrem iného ustanovuje, že od júla 2009 má plat každého europoslanca dosahovať 38,5% základného platu sudcu Európskeho súdu. Dovtedy sa platy poslancov z rôznych krajín líšili, keďže výška ich platu bola odvodzovaná z výšky platu poslancov parlamentu danej krajiny.

Stránka votewatch.eu o výsledkoch hlasovania o tomto uznesení uvádza, že za bolo celkovo 406 poslancov, proti 88, zdržalo sa 91, nehlasovalo 61 a neprítomných bolo 91. Zo slovenských poslancov bolo osem za (zo súčasných poslancov Mikolášik a Maňka), dvaja sa zdržali, dvaja nehlasovali (aj Flašíková-Beňová) a Anna Záborská bola neprítomná. 

Flašíková-Beňová sa však po hlasovaní vyjadrila, že podporuje schválenie jednotného platu: 
"Tak ako moje kolegyne a kolegovia z iných miest ako Bratislava dostávajú rovnakú mzdu, tak isto je celkom prirodzené, že aj ja a moji kolegovia zo Slovenska budú tu, v europarlamente dostávať rovnakú mzdu ako kolegovia z iných krajín, povedala Beňová."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.07.2014
success
error