DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Monika Beňová

SMER-SD

...poslanci z niektorých krajín ako napríklad Taliansko dodnes poberali ešte vyšší plat ako všetci ostatní poslanci, pretože ich národný parlament napríklad povedal, že toľko koľko dostávajú v Európskom parlamente je málo a že v národnom parlamente v Taliansku dostávajú viacej, takže budú dostavať toľko.

Diskusia s európskymi poslancami - 07.07.2014
Neoveriteľné

Flašíková-Beňová síce správne hovorí, že talianskí poslanci v EP mali v minulosti výrazne vyššie platy ako poslanci z iných krajín. Od roku 2009 platí systém jednotnej mzdy pre všetkých poslancov v EP. Platy poslancov v Taliansku sú najvyššie v EÚ. Demagog.SK nezistil informáciu, že by talianskí poslanci EP boli doplácaní na úroveň svojich kolegov v Taliansku, zároveň však nevieme vylúčiť, že to tak skutočne je. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Do roku 2009 členovia Európskeho parlamentu dostávali taký istý plat ako členovia jednotlivých národných parlamentov. V konečnom dôsledku takto talianskí europoslanci zarábali štvornásobok platov ich španielskych kolegov a omnoho viac ako europoslanci z iných, nových členských štátov. Nový systém platov a výdavkov - jednotný platový štandard, bol zavedený v roku 2009. Dnes je priemerný plat europoslanca 7957 eur. Poslancom Európskeho parlamentu sú taktiež preplácané rôzne výdavky spojené s ubytovaním alebo cestovaním.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.07.2014
success
error