DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Z tohto jedného konkrétneho opatrenia zatiaľ máme v programových cieľoch garancie prahovej hodnoty, dôstojnej prahovej hodnoty dôchodku, som rád, že Smer ako vládna strana sa týmto nechal inšpirovať a napriek oponentúre, ktorú voči tejto téze a myšlienke v parlamente vyslovil, pretože my už sme do parlamentu s takýmto návrhom prišli, práve kvôli nesúhlasu vládnej strany tento návrh neprešiel.

Procházka o Sieti a víziách - 30.06.2014
Pravda


Je pravdou, že strana Sieť má v stanovách, ktoré nám poslal tím Siete, ako jeden z 10 hlavných cieľov aj garanciu minimálneho dôchodku. Taktiež je pravdou, že člen Siete (Beblavý) predložil návrh zákona s úmyslom zakotviť minimálny dôchodok, a tiež že tento nebol schválený (aj hlasovaním poslancov Smeru). Strana Smer-SD po sneme v sobotu 28. júna 2014 navrhuje taktiež garantovať minimálnu výšku dôchodku. Vzhľadom na to, že Smer-SD prichádza s takýmto návrhom až po Sieti, politická skratka "Smer sa nechal inšpirovať" je prijateľná, hoci vládny návrh bude v technike nebude totožný s návrhom Beblavého. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Koncom apríla 2014 predložil Miroslav Beblavý, člen politickej strany Sieť, návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V dôvodovej správe sa uvádza: "Cieľom návrhu zákona je zavedenie inštitútu minimálneho dôchodkového príjmu (ďalej len „minimálny dôchodok“) prostredníctvom zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Tento cieľ sa opiera najmä o čl. 55 ods. 1 Ústavy SR, podľa ktorého sa hospodárstvo Slovenskej republiky zakladá okrem iného aj na princípe sociálne orientovanej trhovej ekonomiky, ako aj čl. 39 Ústavy SR, kde je zastrešené právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a právo na pomoc v hmotnej núdzi." Navrhovaná mesačná výška dôchodku v návrhu je 300 eur pre jednotlivca, 500 eur pre dvojicu v prípade obdobia dôchodkového poistenia aspoň 40 rokov.

Prvé čítanie o návrhu zákona sa konalo 12. júna 2014. V rozprave vystúpili prevažne opozičné/í poslankyne a poslanci, za vládnu stranu prispela faktickou poznámkou iba Viera Tomanová, podľa ktorej išlo o "nesystémové riešenie", pretože zmeny by mali byť podľa nej obsiahnuté "v zákone o sociálnom poistení, malo by zohľadňovať teda dĺžku sociálneho poistenia, ktorá je nakoniec upravená v tomto systéme, ale ak má kratšiu dobu a podobne." Miroslav Beblavý v reakcii poukázal na skutočnosť, podľa ktorej: "Na to čo je v zákone o sociálnom poistení sa skladajú ľudia, teda v jednom prípade, ktorí platia tie odvody respektíve ak z toho vzniká prerozdelením dôchodcu skladajú sa na to ostatní dôchodcovia. To znamená, z tohto pohľadu akékoľvek redistribučné kroky vo dôchodkovom vzorci sú redistribúcia medzi jednotlivými skupinami dôchodcov. A ak je niečo v zákone o hmotnej núdzi ak je takýto minimálny dôchodkový príjem ako my navrhujeme, skladajú sa na to všetci daňovníci, všetkými daňovými príjmami. Skladajú sa na to aj fyzické osoby, aj právnické osoby, ktoré platia daň z príjmu aj každý iný dokonca aj cudzinec, ktorý na Slovensku niečo nakúpi a zaplatí DPH sa na to skladá." Ako vidíme už z tejto rozpravy, predstavy vládnej strany a strany Sieť sa líšia v prístupe k danému problému.

V hlasovaní o posunutí návrhu do druhého čítania sa drvivá väčšina poslankýň a poslancov Smeru-SD zdržala, iba Tomanová bola proti. Opoziční zákonodarcovia hlasovali buď za alebo neboli prítomní (Richard Vašečka a Ivan Mikloš sa zdržali). Návrh tak neprešiel a v rokovaní o ňom sa nepokračovalo.

Na pracovnom sneme Smeru-SD 28. júna 2014 bol predstavený balíček chystaných opatrení, medzi ktorými je aj minimálny dôchodok, plánovaný od júla 2015.

"Minimálny dôchodok sa zavedie pre tých, ktorí pracovali a platili sociálne odvody. Má byť okolo 300 eur. Dotkne sa aj súčasných dôchodcov. Či bude podmienkou na jeho získanie to, aby občan odpracoval 40 rokov, alebo bude stačiť len 15 rokov, čo je dnes jedna z podmienok na získanie penzie zo Sociálnej poisťovne, nie je zatiaľ jasné."

Z uvedeného je zrejmé, že návrhy minimálneho dôchodku Siete (resp. oficiálne Miroslava Beblavého) a Smeru-SD sú rovnaké názvom, no viac či menej postavené na odlišných základoch a môžu znamenať odlišné dôsledky pre rôzne skupiny obyvateľstva, vrátane rôznych skupín dôchodcov. Demagog.SK však nemá konkrétne znenie návrhu SMER-SD, len krátky popis zo snemu.  

Dátum zverejnenia analýzy: 29.06.2014
success
error