DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...možno si pamätáte v roku 2012, keď sme nastupovali, tak každý hovoril, že Slovensko pôjde gréckou cestou, že sociálna demokracia nikdy nemôže zvládnuť poriadok vo verejných financiách, že budeme míňať.

R. Fico po sneme SMER-SD - 30.06.2014
Zavádzajúce

Demagog.sk prešiel mediálne vystúpenia jednotlivých pravicových strán, a tiež volebné programy a nie je pravdou, žeby proti SMERu a Robertovi Ficovi vystupovali ,,všetci". Rétoriku o "gréckej ceste" k bankrotu dnešná opozícia síce mala, ale ešte v predvolebnej kampani 2010 (Ivan Mikloš z SDKÚ-DS a tiež predstavitelia strany SaS) alebo počas vlády Ivety Radičovej (Figeľ, Mikloš). V relácii V politike (2.10.2011) povedal Béla Bugár „Bola iná alternatíva? (spraviť koalíciu, pozn.) Ja si myslím, že nie. Dá sa hovoriť len, že prehodiť výhybku, aby Slovensko sa nedostalo, dá sa povedať, na tu grécku cestu a to sme urobili, keď si zoberiete len ekonomiku, z 8% deficitu tento rok 4,9, budúci rok to sú veľmi ambiciózne plány 3,8 — 3,9. Takže toto sme určite urobili.“

Vo voľbách v roku 2012 bola v podobných vyhláseniach zdržanlivejšia, aj keď časť z nej naozaj o gréckej ceste opäť hovorila.

KDH (19.1.2012)
„KDH ponúka alternatívu zodpovednej cesty slobodných ľudí,“ vyhlásil predseda KDH s tým, že napríklad v Nemecku je rozvíjanie takejto cesty úspešné.
„Ponúkame túto cestu ako lepšiu alternatívu oproti socialistickému smerovaniu, ktoré vedie k zadlžovaniu, ba bankrotom,“ tvrdí Figeľ a poukazuje na Grécko.

Podobný odkaz na grécku cestu mali kresťanskí demokrati aj vo volebnom videu

Blog Richarda Sulíka (17.11.2012):
Ak logicky pripustime, že štátny rozpočet je koncentrovaným vyjadrením hospodárskej politiky vlády, tak predložený štátny rozpočet strany Smer-SD na čele s Robertom Ficom a ministrom financií Petrom Kažimírom práve naviedlo Slovensko a ich občanov nevynímajúc svojich vlastných voličov, na grécku cestu. Svojou hospodárskou politikou nám Robert Fico a minister financií Peter Kažimír ide navýšiť v nasledujúcich troch rokoch hrubý verejný dlh Slovenskej republiky o 16,5 miliardy eur, čo je nárast o viac ako polovicu. To znamená, že v rokoch 2013 až 2015 porastie dlh Slovenska rýchlejšie, ako sme boli toho svedkami v tých najbujarejších časoch v Grécku.

SDKÚ-DS však na svojej stránke neeviduje z tohto obdobia žiadne tlačové správy na podobnú tému. Žiadne podobné vyjadrenia sme nenašli ani zo strany Most-Híd. Volebné programy SDKÚ-DS ani Most-Híd z roku 2012 neuvádzajú, že by vláda SMERu znamenala "že Slovensko pôjde gréckou cestou."

Dátum zverejnenia analýzy: 29.06.2014
success
error