DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Moderátor: "komisia má dohliadať na to, bude mať 14 členov a práve 5 politických členov z radov teda momentálne vládneho Smeru alebo inač je to koalícia a 5 z opozície." Kaliňák: "Ale hlavne ja som dal priestor, vyzval som mailom všetkých opozičných predstaviteľov, aby nám dodali, mali na to mesiac, návrh ich komisie. Nula návrhov prišlo. ...Jediný návrh, ktorý prišiel bolo, že vymieňal tuším, aby tam nebolo Generálna prokuratúra ako dozorca zákonnosti, ale bol tam ombudsman, ako dozorca ľudských práv."

Kalinák o bezpecnosti na cestách a volebných kódexoch - 17.06.2014
Neoveriteľné


Je pravdou, že Žitňanská hovorila, že by bolo lepšie ak by v komisii sedela ombudsmanka. Z verejne dostupných zdrojov sa nám nepodarilo zistiť, či Kaliňák e-mailom vyzval opozíciu na predloženie pozmeňujúcich návrhov. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 


O snahe dohodnúť sa s opozíciou informovala v novembri 2013 iba SITA: "Pôvodne mali poslanci rozhodovať o volebných kódexoch už v októbri, Kaliňák však stále hľadá dohodu na konečnej podobe právnych noriem. Rezort vnútra v novej legislatíve nechal otvorenú otázku, ktorý subjekt bude kontrolovať financovanie politických strán a predvolebných kampaní. Kaliňák neskôr po diskusii s opozíciou navrhol, aby na stranícke peniaze dohliadala štátna komisia zložená z 12-tich členov." 
V októbri 2013 Lucia Žitňanská tvrdila, že opozícia s Kaliňákom nerokuje o konsenzuálnych zákonoch, ale o tom, čo chce Smer-SD. "Stále sa pohybujeme v mantineloch, ktoré nastavila vláda". Žitňanská uviedla, že by namiesto zastúpenia generálneho prokurátora v tejto komisii bolo lepšie keby tam mala zastúpenie ombudsmanka.

29. mája 2014 bolo schválené vytvorenie štátnej komisie na dozor nad financovaním politických strán (Spoločná správa výborov - bod 6). Táto komisia pozostáva zo 14 členov z toho 10 delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.06.2014
success
error