DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Nakoniec Slovensko si vyslúžilo medzinárodné ocenenie v tejto veci, že od roku 2001 vlastne znížilo najviac dopravnú nehodovosť v rámci európskych krajín a to isté platí aj medziročne.

Kalinák o bezpecnosti na cestách a volebných kódexoch - 16.06.2014
Nepravda

V tomto prípade porovnávame len štatistiku o úmrtnosti na cestách, keďže medzinárodné štatistiky o počte nehôd (celkovo) nie sú k dispozícii. Nehodovosť v zmysle počte usmrtených uvádza aj Ministerstvo pri porovnávaní s ostatnými krajinami. Podľa tejto štatistiky, znížilo od roku 2001 úmrtnosť na cestách výraznejšie hneď viacero krajín EÚ. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Iná správa Ministerstva vnútra hovorí o dosiahnutí jedného z najlepších znížení úmrtností na cestách v EÚ:
"V roku 2010 Slovenská republika úspešne znížila počet usmrtených na cestách o 43%. Slovenskej republike sa síce v minulom roku tento prijatý záväzok nepodarilo splniť, ale dosiahla jedno z najlepších znížení smrteľných nehôd v strednej Európe. Napríklad v Rakúsku v roku 2002 zahynulo na cestách 956 osôb, záväzok znížiť úmrtnosť na číslo 548 nesplnili. Zahynulo o 70 osôb viac. Podobne v Maďarsku a Českej republike. Záväzok Európskej únie v prípade Maďarska znížiť počet usmrtených o 714, presiahli počtom 20. V Čechách zomrelo na cestách v roku 2002 1.431 účastníkov cestnej premávky. V minulom roku to bolo 749 osôb, čo je o 34 viac ako bol prijatý záväzok. V roku 2002 na našich cestách zahynulo 610 osôb, záväzok bol 305, avšak na cestách v roku 2010 zahynulo 345 osôb."

Prezentácia (PowerPoint) Ministerstva vnútra o štatistikách nehodovosti uvádza historicky najnižšie čísla z roku 2011 a porovnáva medziročne nehodovosť s krajinami V4 a Rakúskom. 

Ak sa pozrieme na posledné čísla štatistiky Eurostat o úmrtnosti na cestách tak zistíme, že Slovensko neznížili úmrtnosť úplne najviac v EÚ. Ale viac znížili úmrtnosť Španieli, Francúzi, Dáni, či Estónci. 

  ;">Zdroj: Ministerstvo vnútra a Eurostat

Dátum zverejnenia analýzy: 15.06.2014
success
error