DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Ale na transparentnom účte, už transparentné účty niektoré fungovali teda v týchto predošlých voľbách. Či v eurovoľbách, či v prezidentských voľbách, ale na transparentnom účte uvidíte iba to, že áno, odišlo 28 tisíc eur, inzercia v médiách a akej firme konkrétnej, alebo akej agentúre. Pre mňa je omnoho dôležitejšie, a bolo by podľa mňa lepší krok a zdravší krok, aby sme urobili to, čo v podstate my politici vyžadujeme od úplne najmenšej obce na Slovensku, obec Príkra, 11 obyvateľov, a vyžadujeme od nej, aby všetky výdavky boli na internete. Každá jedna faktúra, každá jedna zmluva.

Nové volebné kódexy - 02.06.2014
Pravda

Je pravda, že prostredníctvom transparentných účtov sa nedajú vysledovať informácie v takom rozsahu ako vďaka povinnému zverejňovaniu zmlúv, a tiež je pravdou, že všetky obce SR musia zverejňovať zmluvy v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám.

Transparentné účty poskytujú informácie o stave a pohyboch na účtoch nadácií, politických strán a neziskových organizácií dostupných pre verejnosť. Zároveň umožňujú verejnosti nahliadnuť na detaily transakcií zrealizovaných na tomto účte prostredníctvom webovej stránky www.transparentneucty.sk.
Túto možnosť využilo aj niekoľko kandidátov (A. Kiska, M. Kňažko, R. Procházka, P. Hrušovský, G. Bárdos) vo voľbách na prezidenta Slovenskej republiky.

Avšak aj napriek vyhláseniam Slovenskej sporiteľne ako jedinej banky na Slovensku, kde je možné zriadiť takýto účet a kde sa píše, že je "určený na jednoduché, bezpečné a veľmi prehľadné riadenie financií, s informáciami o stave a pohyboch na účte dostupnými aj pre širokú verejnosť" nedajú sa presne zistiť detaily transakcie a je nemožné sa dostať k ďalším relevantným informáciám podporujúcich transparentnosť .

Aj najmenšia obec na Slovensku (obec Príkra, podľa posledných údajov o počte obyvateľov SR k 31.12. 2013 sa uvádza počet obyv. len 8 a nie 11, pozn.) musí podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám zverejňovať zmluvy na internete, i keď existuje niekoľko špecifických situácií, kedy zmluva nemusí byť zverejnená.
„Povinne zverejňovaná zmluva je písomná zmluva, ktorú uzaviera povinná osoba a ktorá obsahuje informáciu, ktorá sa získala za verejné prostriedky, alebo sa týka  používania verejných prostriedkov, nakladania s majetkom štátu, majetkom obce, majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom právnických osôb zriadených zákonom, na základe zákona alebo nakladania s finančnými  prostriedkami Európskej únie.

...

Povinne zverejňovanou zmluvou nie je:

a) služobná zmluva

b) pracovná zmluva a dohoda o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru

c) zmluva týkajúca sa burzových obchodov a ich sprostredkovania,

d) odplatná zmluva týkajúca sa cenných papierov

d) odplatná zmluva týkajúca sa cenných papierov,

e) zmluva uzavieraná v pôsobnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva,

f) zmluva, ktorej účelom je zabezpečenie ochrany a bezpečnosti v miestach, kde sa vykonáva väzba

alebo trest odňatia slobody,

g) zmluva, ktorej účelom je zabezpečenie potrieb cudzích zastupiteľských úradov v Slovenskej republike a zabezpečenie činnosti zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v zahraničí."



Dátum zverejnenia analýzy: 01.06.2014
success
error