DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

naďalej budú mať politické strany hlavne slovo, kto pôjde, vlastne kto sa môže zúčastniť súťaže vo voľbách, kto bude zvolený, lebo nepristúpili na žiadne zníženie počtu krúžkov, ktoré treba na prekrúžkovanie.

Nové volebné kódexy - 02.06.2014
Pravda

Igor Matovič pravdivo zdôrazňuje, že sa nezmenili pravidlá pre prideľovanie preferenčných hlasov vo voľbách do NR SR, hoci sám predložil pozmeňovací návrh, ktorý mal takúto úpravu zabezpečiť. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Zákon 333/2004 Z.z. (.doc) o voľbách do NR SR stanovil pre hranicu prihliadnutia na preferenčné hlasy 3 percentá z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre stranu (§ 43 ods. 5): "V rámci jednotlivých politických strán alebo koalícií kandidáti dostanú mandáty pridelené strane v poradí, v akom sú uvedení na hlasovacom lístku. Ak však voliči, ktorí odovzdali platný hlas pre túto politickú stranu alebo koalíciu, využili právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Ak politickej strane alebo koalícii je pridelených viac mandátov a viac kandidátov splnilo podmienku podľa predchádzajúcej vety, mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov. Ak je rovnosť prednostných hlasov, je rozhodujúce poradie na hlasovacom lístku."

Návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý bol schválený 29.5.2014, na tejto formulácii nič nemení (§ 65 ods. 5).

Medzi pozmeňujúcimi návrhmi k tomuto zákonu nájdeme aj jeden od Igora Matoviča, ktorý navrhuje práve zmenu § 65 ods. 5 a ďalších súvisiacich ustanovení tak, aby bola súčasná trojpercentná hranica na uplatnenie preferenčných hlasov zrušená. Pozmeňujúci návrh nebol schválený. Informácia o hlasovaní o tomto pozmeňovacom návrhu na webstránke NR SR nie je, čo môže byť spôsobené napr. tým, že sa o návrhu ani nehlasovalo. NR SR podľa Rokovacieho poriadku môže odmietnuť hlasovať o niektorých návrhoch, ak si to želá väčšina, a toto mohol byť ten prípad - t.j. plénum hlasovalo o pristúpení k tretiemu čítaniu, čím sa ukončila rozprava v druhom čítaní a nehlasovalo sa o zvyšných návrhoch.

Dátum zverejnenia analýzy: 01.06.2014
success
error