SMER-SD
V rámci zákona o výkone volebného práva, teda o volebnom zákone samotnom sme od začiatku povedali, že našim záujmom je zjednotiť pravidlá volieb, aby nemali problém obyvatelia a občania s tým, že proste či sa krúžkuje, alebo sa škrtá. Ako vyzerá lístok, na každé voľby bola iná lehota, inak sa predstavovali kandidáti. Proste bolo to rôznorodé, bolo to 6 rôznych zákonov.
Je pravda, že nový volebný zákon zjednocuje úpravu volieb, ktorá bola predtým rozložená vo viacerých zákonoch, a že toto zjednotenie bolo dlhodobo deklarované zo strany vlády. Zároveň však treba upozorniť, že "výkon volebného práva" však upravovalo "iba" päť rôznych zákonov, šiesty zákon zahrnutý do reformy upravoval hlasovanie v referende, čo nespadá pod volebné právo, ale je prejavom výkonu zákonodarnej moci občanmi. Napriek tejto nepresnosti z pohľadu práva, výrok hodnotíme ako pravdivý.
V bode 4 Programového vyhlásenia vlády na roky 2012-2016 sa skutočne uvádza cieľ zjednotenia "inštitútov volebných predpisov": "Vláda bude iniciovať diskusiu o potrebe zmeny volebného systému pre jednotlivé druhy volieb a v prípade dohody relevantných politických síl navrhne aj ich úpravu. Bude dbať na zjednotenie základných inštitútov volebných predpisov a zavedenie jednotnej terminológie (...)."
Jednotlivé zákony naozaj stanovovali rôzne lehoty pre registráciu kandidátov, kampane aj spôsob hlasovania. Napríklad, kým v zákone o voľbe prezidenta sa ako prejav vôle voliča na hlasovacom lístku považuje "značka "X" v rámčeku umiestnenom pred priezviskom kandidáta", v parlamentných voľbách tento prejav pri preferenčnom hlasovaní reprezentovalo "zakrúžkovanie poradového čísla najviac u štyroch kandidátov".
Odlišnosti sa objavovali aj pri moratóriu, ktoré predtým nebolo zavedené pre parlamentné voľby alebo pri lehote na registráciu a následné preskúmavanie kandidátnych listín, kde napr. vo voľbách do NR SR sa mohli listiny podávať najneskôr 90 dní pred voľbami a preskúmavali sa Ústrednou volebnou komisiou 80 dní pred voľbami, kým vo voľbách do Európskeho parlamentu boli tieto lehoty 65 dní pre podanie kandidátok a 55 dní pre preskúmavanie.
Robert Kaliňák však zároveň hovorí o šiestich rôznych zákonoch, ktoré upravujú výkon volebného práva. Je pravda, že nový zákon o podmienkach výkonu volebného práva podľa návrhu zákona deroguje šesť zákonov: