DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Eduard Kukan

SDKÚ-DS

Fakt u nás je to ešte tak, že naši ľudia objektívne nemôžu využívať všetky výhody členstva Európskej únie tak, ako, ako ich kolegovia v západnej Európe.

Flašíková-Benová (SMER-SD) vs Kukan (SDKÚ-DS) - 16.05.2014
Neoveriteľné


Pokiaľ ide o formálne obmedzenia (t.j. v podobe oficiálnych dohôd) voľného trhu EÚ, pre nové členské štáty najmä v oblasti voľného pohybu osôb a služieb, posledné obmedzenia, stanovené prechodnými opatreniami (.pdf), vzťahujúcimi sa (aj) na SR, boli zrušené 1. mája 2011. Ako uvádza portál Profesia.sk, "tretie obdobie (obmedzenia pracovných trhov, pozn.) začalo plynúť 1. mája 2009 a skončilo sa 30. apríla 2011. Po tomto termíne už nie je možné obmedzovať voľný pohyb pracovníkov v rámci EÚ."

Nemožno vylúčiť, že Kukan za obmedzenia považoval napr. často kritizované nižšie dotácie v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré o niečo neskôr v debate spomenula jeho oponentka Monika Flašíková-Beňová (takéto rozdiely skutočne existujú, viď nižšie overený výrok europoslankyne). Pri tomto type rozdielov však ťažko hovoriť o jednoznačnej diferenciácii medzi "starými" a "novými" členskými štátmi EÚ.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.05.2014
success
error