DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

80 % všetkých verejných investícii na Slovensku je financovaných zo zdrojov Európskej únie.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Neoveriteľné

Obdobný výrok sem overovali už viackrát v minulosti (Prezidentský duel 24. marca 2014; Tlačová konferencia Maňku 18. novembra 2013; O5M12 3. februára 2013; V politike 3. februára 2013; Na telo 10. februára 2013 a V politike 13. októbra 2013). Demagog.SK stále nemá k dispozícii štatistické údaje, na základe ktorých by sa dal výrok jednoznačne overiť. Preto ho hodnotíme ako neoveriteľný.

Údaj z  webstránky Európskej komisie hovorí o približne 75 % investícií. 
"Fondy EÚ tvoria až 75 % verejných investícií na Slovensku." 

Po rokovaní lídrov EÚ a definitívnej dohode, R. Fico uviedol, že podľa Európskej komisie až 76% verejných investícií na Slovensku pochádza z fondov EÚ.

Tento argument bol spomenutý R. Ficom pri návšteve predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza.

"Pokiaľ by Slovensko nemalo možnosť čerpať finančné zdroje z fondov Európskej únie (EÚ), nachádzalo by sa v recesii. Takmer 70 percent všetkých investícií na Slovensku je totiž realizovaných práve prostredníctvom eurofondov, upozornil po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu slovenský premiér Robert Fico."

Podobný podiel európskych peňazí na celkových investíciach uvádzal aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík. Euractiv.sk (18. decembra, 2012): "Ako poukázal štátny tajomník, nedá sa to však porovnávať, lebo rozpočet EÚ je najmä o investíciách. V prípade Slovenska ide o významný zdroj. Európske prostriedky predstavujú 75 % verejných investícií."

O cca 75% hovorí aj štúdia (.pdf, s.25) Františka Palka, štátneho tajomníka Ministerstva financií, ktorá sa odvoláva na dokument(.pdf) Európskej komisie "Position of the Commission Services on the development of the Partnership Agreement and programmes in SLOVAKIA for the period 2014-2020" . Analýza tohto dokumentu však hovorí iba o tom, že "Fondy SSR tak poskytnú dôležitý zdroj verejných investícií" presné číslo však neuvádza. 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error