DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja len verím, že neurobí sa chyba a že sa nepríjmu ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, pretože ak sa príjmu ekonomické sankcie voči Ruskej federácii v tom najprísnejšom variante ako je navrhovaný, tak z 3,1 % bude 1 %.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Neoveriteľné

Demagog.SK nezistil žiadny dokument alebo analýzu, ktorá by hovorila o dopadoch sankcií na Rusko na slovenskú ekonomiku. Fico naráža na to, že sankcie voči Rusku by mohli mať dopad jeden percentuálny bod na Európskou komisiou (s. 95) odhadovanom raste Slovenska na úrovni 3,1% HDP v roku 2015. Daniel Lipšic uviedol, že existuje správa, ktorej sa už venovala vláda, ktorá uvádza negatívne dopady zavedenia sankcii voči Rusku na Slovensko. Takáto správa nie je verejne dostupná na rokovanie.sk. Malatinský uviedol, že správu o možných dopadoch sankcií na Rusko dal vypracovať v rámci ministerstva, ktorá mala sledovať dopady na export a import. Demagog.SK nemá k tejto a ani žiadnej inej analýze prístup. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 

SITA, 7. mája 2014:

"Poslanec Daniel Lipšic chce zvolať parlamentný branno-bezpečnostný výbor na tému obranyschopnosti krajiny a energetickej bezpečnosti. Lipšic poukazuje na analýzu, ktorá hodnotí negatívne možné sankcie voči Rusku. Tvrdí, že týmto dokumentom sa už zaoberala aj vláda. V dokumente sa napríklad uvádza, že v rámci členských štátov EÚ má SR najvyšší stupeň závislosti od Ruska v oblasti obranyschopnosti krajiny. 

"Robert Fico a jeho vláda rokovala o materiáli, ktorý by pokojne mohla pripraviť ruská vláda," vyhlásil Lipšic. Negatívne hodnotenie možných sankcií v analýze vychádza z našej údajnej závislosti na Rusku. Podľa Lipšica Ficova vláda túto závislosť prehlbuje v oblasti obrany.

O materiáli nevie ani minister hospodárstva Tomáš Malatinský. "Samozrejme, sú nejaké úvahy, čo by stáli možné sankcie slovenských podnikateľov," povedal. Minister si sám dal na svojom ministerstve urobiť správu, čo by znamenali sankcie a aký by to malo dopad na firmy, ktoré tam exportujú alebo odtiaľ dovážajú tovar."


Zo strany EÚ boli doteraz prijaté zmrazenia účtov a zmrazenia víz pre 48 občanov Ruskej Federácie a Ukrajiny. Podľa dnešného zasadnutia Rady EÚ, budú prijaté reštrikčné opatrenia voči 2 krymským firmám a ďalším 13 ľuďom. USA prijalo zatiaľ opatrenia voči 45 osobám a 19 firmám. 

Kroky EÚ a USA na zavedenie sankcii kritizoval aj bývalý taliansky premiér, keď tieto rozhodnutia považoval za kontraproduktívne a tým pádom prerušenie skupiny G8 za nesprávne. Uviedol že nakoniec sa sankcie proti Rusku obrátia voči samotným Európanom.
 
Podľa vyhlásení amerického ministra financií Jacka Lewa sú však americké sankcie dostatočne účinné a je evidentné, že majú na ruskú ekonomiku negatívny vplyv. "Všetky hlavné indikátory ukazujú, že ruská ekonomika ide zlým smerom", konštatoval minister.

Už 5. mája 2014 na tlačovej konferencii premiér Robert Fico pripustil, že "uvalenie najprísnejších ekonomických sankcií zo strany Európskej únie na Ruskú federáciu by sa výrazne podpísalo aj na hospodárskom raste Slovenska." Zároveň dodal, že by tým mohlo dôjsť k poklesu až o polovicu rastu ekonomiky. Podľa údajov OECD by v roku 2014 mal byť rast predstavovať približne 2% a v roku 2015 až 2,9%.

V otázke dodávok plynu, ruský gigant Gazprom potvrdil že dodávky budú zatiaľ stabilné a k obmedzeniu dôjde od mája 2014 len na Ukrajine.


Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error