DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

všetky ratingové agentúry potvrdzujú udržateľnosť slovenskej ekonomiky.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Pravda

Je pravda, že tri minimálne tri najvýznamnejšie ratingové agentúry (Moody's, Standard & Poor's, Fitch) v poslednom období pozitívne hodnotia slovenskú ekonomiku, co hodnotíme podla výšky ratingu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Moody's zverejnila pozitívne hodnotenia v októbri 2013. Ide o posledný rating. "Rating na úrovni A2, teda v strede investicného pásma, by sa nemal v dohladnom case zmenit. Agentúra svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že do roku 2014 sa ocakáva stabilizácia dlhu Slovenska pod hranicou 57 % hrubého domáceho produktu. Verí tiež vláde, ktorá sa zaviazala zachovat udržatelnost verejných financií." 


Predtým v roku 2012 nám Moody's rating zhoršil.

Standard & Poor's informovala o ratingu Slovenska v januári 2014. Uvádza vyhliadky na udržatelný rast. "Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila Slovensku dlhodobý a krátkodobý rating záväzkov v zahranicnej a domácej mene na stupni A/A-1 so stabilným výhladom. Rating na súcasnej úrovni podla agentúry odzrkadluje miernu, avšak zvyšujúcu sa vládnu dlhovú zátaž, vyhliadky pre udržatelný rast ekonomiky a nízku zahranicnú zadlženost. S&P dalej tvrdí, že tieto silné stránky sú na druhej strane vyvažované ekonomickými výzvami vrátane vysokej štrukturálnej nezamestnanosti a nezamestnanosti mladých ludí." 

Predposledným ratingom S&P bol rating v auguste 2013, ktorý potvrdil potvrdila dlhodobý rating úverovej spolahlivosti Slovenska na stupni A. 
 
Fitch zverejnila v poslednom období viacero hodnotení, napríklad v máji 2013, novembri 2013 ci februári 2014. Všetky tieto vyjadrenia boli prevažne pozitívne. 

Vo februári 2014: "Ratingová agentura Fitch v pátek potvrdila hodnocení dlouhodobých závazku Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Varovala však pred vysokou nezamestnaností. Fitch uvedl, že slovenská ekonomika by nadále mela rust rychleji než celá eurozóna."

V máji 2013 "ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila rating dlhodobých záväzkov Slovenska v domácej aj zahranicnej mene na úrovni A+ a krátkodobých záväzkov na úrovni F1 so stabilným výhladom." Zároven však varovala pre spomalením tempa konsolidácie verejných financií. "Aj ked rozpoctový deficit na úrovni 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) bol nižší než ocakávaných 4,6 % HDP, oproti roku 2011 (5,1 % HDP) to predstavuje len mierne zlepšenie. Navyše, podla Fitch sa vláda SR pri plnení fiškálnych cielov stále viac spolieha na jednorazové príjmy, zatial co výdavkovej strane rozpoctu venuje relatívne málo pozornosti."

V novembri 2013 sa rating nezmenil, "potvrdenie ratingu a stabilný výhlad podla agentúry odzrkadluje robustný rast slovenskej ekonomiky, ktorý je jedným z najvyšších v eurozóne." Vo februári 2014 bol rating Slovenska touto agentúrou opät potvrdený, pricom za hlavný dôvod bol oznacený rýchly rast slovenskej ekonomiky aj v porovnaní s ostatnými clenskými štátmi eurozóny. Agentúra však "varovala pred vysokou nezamestnanostou."

Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error