DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V rokoch 2006-10 počas môjho prvého mandátu som požiadal 11 ministrov mojej vlády, aby opustili vládu a nahradil som ich ďalšími ministrami.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Zavádzajúce

Podobný výrok sme overovali už viackrát O5M12 (11. apríla 2010), O5M12 (11. novembra 2011)

Zo všetkých 12 ministrov, ktorý nedokončili štvorročný mandát osem bolo odvolaných v dôsledku rozličných káuz. Jedného (Becík) stiahlo HZDS bez udania dôvodu, jeden (Valentovič) odstúpil z osobných dôvodov. Ďalší dvaja (Harabín a Kubiš) odišli z dôvodu kariérnej zmeny. Aj v prípade, ak by ministri, ktorí odstúpili z bližšie neurčených dôvodov by boli v skutočnosti odvolaný, stále ide len o 10 ministrov, ktorých mohol premiér odvolať. Ficovo tvrdenie tak hodnotíme ako zavádzajúce.

Vládu Roberta Fica opustilo dvanásť ministrov. Prehľad odstúpivších do mája 2009 zverejňuje portál tvnoviny.sk

Miroslav Jureňa (HZDS) odstúpil pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde, František Kašický (SMER-SD) kvôli miliardovým tendrom na upratovanie, Ivan Valentovič (SMER) podal demisiu z osobných dôvodov, Jaroslav Izák (SNS) odstúpil za sporné dotácie na ochranu životného prostredia, Zdenka Kramplová (HZDS) za miliónové dary pre HZDS, Ján Kubiš (Smer-SD) sa stal tajomníkom Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve, Marián Janušek (SNS) za miliardový tender na ministerstve životného prostredia a Ján Chrbet za spornú zmluvu na predaj prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého.

Štefan Harabin (HZDS) sa stal v auguste 2009 predsedom najvyššieho súdu, Viliam Turský bol odvolaný za kontroverzné obchody a tendre, ktoré sprevádzali rezort životného prostredia. Stanislava Becíka stiahlo materské HZDS bez udania bližších dôvodov v septembri 2009. Posledným odvolaným ministrom je Igor Štefanov (SNS), pre nástenkový tender na ministerstve výstavby. Z dvanástich ministrov osem odstúpilo za kauzu súvisiacu s plytvaním verejných peňazí.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error