DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Napríklad Špeciálny súd, Špeciálna prokuratúra, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, o dlhovej brzde, ďalší o preukazovaní pôvodu majetku. Viaceré by som mohol pomenúvať, kde či ľavicové alebo pravicové spektrum alebo strany spolupracovali na prospech zmien.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Pravda

Je pravda, že v ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti, o dlhovej brzde a zákone o preukazovaní pôvodu majetku vznikol konsenzus naprieč politickým spektrom, minimálne medzi pravicovými stranami a Smerom-SD. Figeľ hovorí o Špeciálnom súde a Špeciálnej prokuratúre. V tomto prípade síce nevznikol konsenzus v čase schvaľovania v roku 2003, no táto časť výroku sa dá chápať ako dohoda na zmene Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúre na Špecializovaný trestný súd, ktorá skutočne aj kvôli rozhodnutiu Ústavného súdu v roku 2009 nastala. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Overiť pravdivosť tvrdenia Figeľa o koalično-opozičnej spolupráci môžeme na základe výsledkov hlasovaní o týchto zákonoch v NR SR:

  • Ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti (obsahujúci mechanizmus dlhovej brzdy) prešiel na hlasovaní 8.12.2011 väčšinou 146 zo 147 prítomných poslancov a poslankýň. Existencia spolupráce je teda jednoznačná.
  • Vládny návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku bol schválený v marci 2010 väčšinou 116 poslaneckých hlasov zo 132 prítomných. Za návrh nehlasovala väčšina poslancov klubu ĽS-HZDS. Je vhodné dodať, že išlo už o druhý takýto zákon, keďže predchádzajúci (z roku 2005) bol Ústavným súdom SR vyhlásený za protiústavný. 
  • Vládny návrh zákona o zriadení Špeciálneho súdu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zakladajúci aj Úrad špeciálnej prokuratúry) z roku 2003 na rozdiel od predchádzajúcich predpisov nezískal podporu opozície, klub Smeru aj HZDS hlasoval jednotne proti. Návrh získal väčšinu 77 zo 147 poslankýň a poslancov. V roku 2009 ústavný súd v jednom zo svojich najdiskutovanejších nálezov rozhodol o zrušení tohto zákona pomerom hlasov 7:6. Následne Ficova vláda predložila do parlamentu Vládny návrh zákona o Špecializovanom trestnom súde a o zmene a doplnení niektorých zákonov, za ktorý už zahlasovali takmer všetky poslankyne a všetci poslanci (116 zo 135 prítomných, za zákon nezahlasovali najmä členky a členovia klubu ĽS-HZDS). 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error