DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...najskôr nesúhlasili s tým, aby prezident mal možnosť menovať členov Súdnej rady. Potom keď dopadli prezidentské voľby inak, tak zrazu s tým súhlasia.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Nepravda

Fico nekonkretizuje kto mal súhlasiť s odobratím právomoci prezidenta menovať troch členov Súdnej rady. Okrem KDH, ktorá návrh spolutvorila, ostatní opoziční predstavitelia sa postavili proti odobratiu kompetencii už pred prvým kolom prezidentských volieb. 


Nie je pravdou, že by opozícia súhlasila s obmedzením kompetencií prezidenta pri menovaní členov Súdnej rady. Podľa marcových vyhlásení spred prvého kola prezidentských volieb (15. marca 2014), sa členova opozície vyjadrili proti takýmto obmedzeniam. 

SITA, 8. marec 2014 (webnoviny.sk) 
"Opozícia nesúhlasí so zmenami ústavy, ktoré prezidentovi berú možnosť menovať a odvolávať troch členov súdnej rady, ako to v novele ústavy navrhujú Smer-SD a KDH. ..."Toto vydávať za reformu justície je na úrovni absurdity. KDH na to naletelo. Hrozí nám, že namiesto jedného Harabina budeme mať dvoch," povedal pre agentúru SITA Lipšic. Novela podľa jeho slov posilňuje úlohu jednej strany – Smeru-SD, v súdnej rade. .. Súčasný návrh vnímam ako zadné dvierka Smeru, ktorými chce obmedziť právomoci prezidenta v prípade, že by sa ním Róbert Fico nestal," uviedol pre agentúru SITA poslanec SaS Martin Poliačik.

Novelu kritizovala po prvom kole prezidentských volieb naďalej aj L. Žitňanská 

SITA, 19. marca 2014:

"Smer-SD sa zas s novelou podľa nej ponáhľa, pretože Robert Fico sa zrejme nestane prezidentom a tak je v záujme jeho strany rýchlo zmeniť kreovanie Súdnej rady SR, aby z nominovania jej členov bol vylúčený prezident a celú nesudcovskú časť rady mohla vymenovať a zvoliť len súčasná vláda Smeru-SD a jej parlamentná väčšina. Žitňanská upozornila, že bez vstupu novozvoleného prezidenta, len pod kuratelou vládnej strany vymenovaná Súdna rada SR má na základe novely ústavy preveriť všetkých sudcov do konca roka 2015."

Svoj názor vyjadrila opozícia (okrem KDH) aj hlasovaním o návrhu o prvom čítaní. 

Názory opozície ostali rovnaké aj po voľbe prezidenta.
TASR, 16. apríla 2014

"Aj Miroslav Kadúc (OĽaNO) deklaroval, že opozícia nesúhlasí s celoplošnými previerkami sudcov ani so zrušením kompetencie prezidenta menovať členov súdnej rady."  

Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error