DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Tá iniciatíva začala pri manželstve a rodine (ústavná ochrana manželstva, pozn.) ešte v septembri minulého roku.

Fico vs Figel - 12.05.2014
Pravda

Je pravda, že o návrhu na ústavné zakotvenie definície manželstva ako zväzku muža a ženy sa hovorilo už septembri v roku 2013. S týmto návrhom, hoci ešte nie v legislatívnej podobe, prišlo v septembri 2013 KDH. Návrh v legislatívnej podobe vznikol menej ako mesiac pred prezidentskými voľbami. Ide o dlhodobú agendu KDH. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


V septembri 2013 sa objavila informácia o zámere KDH "otvoriť politickú a verejnú diskusiu o ústavnej ochrane manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy." Pavol Hrušovský sa vtedy vyjadril, že "manželstvo si zaslúži ústavnú ochranu na základe výnimočnosti úlohy rodiny. Priznať status osobitného ústavného postavenia rodine je v tejto chvíli jedna z najzákladnejších povinností všetkých, ktorí to so Slovenskom myslia naozaj vážne a zodpovedne." Informácia o tom, že návrh na takýto ústavný zákon bude naozaj predložený, však prišla až 14. januára 2014. Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD vtedy zaujala takúto pozíciu: "Zaznamenali sme iniciatívu KDH smerujúcu k ochrane rodiny ústavným zákonom. Očakávame, že KDH aspoň na úrovni klubov bude s nami komunikovať. Zatiaľ by bolo predčasné vyjadrovať sa, či to podporíme, alebo nie. Určite si to s plnou vážnosťou na klube preberieme a rozhodneme sa."Samotný poslanecký návrh zákona bol predložený do NRSR až 24. februára 2014. O štyri dni neskôr predložili P. Hrušovský a P. Paška svoj vlastný návrh. 

Poslanec Smeru-SD, ktorého pozitívne stanovisko k iniciatíve KDH bolo zverejnené, bol Ján Podmanický, ktorý "je presvedčený, že manželstvo je zväzkom muža a ženy, a myslí si, že by takto malo byť zadefinované aj v slovenskej ústave." 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2014
success
error