DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Migranti EÚ chodia do Británie nielen za prácou alebo za štúdiom, ale aj za štedrými sociálnymi dávkami. Európska únia navyše takéto konanie podporuje. Akékoľvek snahy o obmedzenie sociálnej turistiky Európska únia označuje za diskrimináciu, akoby mali migranti EÚ na štedrejšie sociálne dávky právo. Británia sa však rozhodla konať v rozpore so zámermi Európskej únie a sociálnych migrantov “diskriminovať” jazykovými testami.

22.04.2014
Pravda

Britský premiér v stredu 27. novembra 2013 oznámil sprísnenie pravidiel voči migrantom, ktorí čerpajú sociálnu podporu, pretože sa obáva masívneho prílevu imigrantov po 1. januáry 2014, kedy skončia obmedzenia na trhu práce pre krajiny ktoré pristúpili do EÚ v 2007, teda Bulharsku a Rumunsku. Sprísnenie predpokladá, že migranti nebudú môcť počas prvých troch mesiacov pobytu čerpať dávky v nezamestnanosti. Podporu majú stratiť tí občania EÚ, ktorí po šiestich mesiacoch poberania dávky nebudú schopní preukázať reálnu šancu na získanie zamestnania.


Tieto pravidlá by mali byť platné od 1. januára 2014, čo potvrdil premiér ešte v decembri 2013. Vláda chcela zavedenie opatrení neskôr, no Cameron uviedol "Skorší štart týchto nových obmedzení zabezpečí, že Spojené kráľovstvo bude menej atraktívne pre imigrantov z EÚ, ktorí sem chcú prísť a žiť na úkor štátu."  Z prieskumov verejnej mienky tiež vyplýva, že väčšina Britov odmieta ďalšiu liberalizáciu trhu práce pre zamestnancov z východnej Európy. Plány britskej vlády kritizovala Európska komisia aj predstavitelia Bulharska a Rumunska.

Veľká Británia od apríla nebude poskytovať nezamestnaným imigrantom z iných členských krajín Európskej únie príspevky na bývanie. Uviedli to dvaja predstavitelia britskej vlády. Minister práce a sociálných vecí Iain Duncan Smith a ministerka vnútra Theresa Mayová konštatovali, že konajú po tom, ako dôkazy ukázali, že britských zamestnancov vytláčajú migranti.Predstavitelia EÚ však už skôr obvinili vládu Davida Camerona z toho, že robí paniku v otázke imigrácie v rámci Európskej únie. 

19. februára 2014 britský minister práce a sociálnych vecí informoval, že od 1. marca 2014 budú platiť pozmenené pravidlá na vyplácanie sociálnych dávok imigrantom z EÚ. Podľa nových pravidiel musí žiadateľ o prídavky na deti, penziu, lacnejšie bývanie či o príspevky v nezamestnanosti doložiť, že zarábal najmenej 150 libier (181 eur) týždenne po dobu aspoň troch mesiacov. Tento limit zodpovedá minimálnej mzde na 24 hodín práce týždenne. Osoby s nižšími príjmami budú musieť dokázať, že "ich pracovná aktivita je skutočná a efektívna", inak nárok na dávky mať nebudú. Nový systém neumožní využívanie sociálnych výhod uchádzačom o prácu, ktorí však v Británii ešte nepracovali.

Problémom je aj nespokojnosť domáceho obyvateľstva naladeného protivládne a aj protieurópsky čo vedie napríklad k rozširovaniu kampaní, ktoré pôsobia kontroverzne. Problémom nie je len imigrácia ale i rómske prisťahovalecké komunity, najmä z východnej Európy.

„Turisti sociálnych dávok,“ ako nepoctivých migrantov nazývajú, sú terčom kritiky kabinetu Veľkej Británie. To však vyvoláva ďalší problém – naštrbenie vzťahov medzi Bruselom a Londýnom.Brusel dokonca obvinil kabinet premiéra Camerona, že vyvoláva paniku okolo integrácie Európskej únie. Cameron avizoval, že ak zvíťazí v parlamentných voľbách v roku 2015, vypíše referendum o zotrvaní Británie v únii.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2014
success
error