DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

O tejto problematike (migrácia v EÚ, pozn.) sa okrem toho hovorí v čase, keď EÚ nemá obsadené dva milióny voľných pracovných miest.

22.04.2014
Pravda

Európsky monitor voľných pracovných miest - štvrťročný bulletin (pre Tibora: dá sa to stiahnut na tom zdroji pod názvom Vacancy Monitor - February 2014, ale automaticky to stiahne do pdf, tak neviem ako tu pridat link) Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie - uvádza, že v druhom kvartáli roka 2013 bol zaznamenaný nárast 2,1 milióna voľných pracovných miest vrámci 19 štátov EÚ. Ostatná štáty neboli zahrnuté do štatistiky Eurostatu, na ktorý sa publikácia odvoláva, z dôvodu chýbajúcich hodnôd.

Tento údaj je takiež uvedený v tlačovej správe Európskej komisie, ktorá sa týka spustenia nového programu EÚ s názvom Erasmus+. V správe sa píše: "Erasmus+ sa spúšťa v čase, keď je v EÚ takmer šesť miliónov mladých ľudí bez práce – pričom v Španielsku a Grécku je to vyše 50 %. Zároveň existujú viac než 2 milióny voľných pracovných miest a tretina zamestnávateľov hlási ťažkosti pri hľadaní zamestnancov s potrebnými zručnosťami. Ide o dôkaz výraznej nerovnováhy dopytu a zručností v Európe. Erasmus+ bude túto nerovnováhu riešiť tým, že ľuďom vytvorí možnosti študovať, odborne sa vzdelávať alebo získavať skúsenosti v zahraničí."

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2014
success
error