DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Samozrejme máme zásoby plynu na niekoľko mesiacov. Všetky zásobníky sú pod kontrolou. Tu sa ukázalo, aká významná bola kúpa matky SPP, lebo my teraz kontrolujeme ten plyn, ktorý je v zásobníkoch.

Hrozí nám plynová kríza? - 14.04.2014
Pravda

Podobný výrok o zásobách plynu sme v minulosti už overovali (HN Club, Diskusia prezidentských kandidátov, 4. marca 2014). Hoci nevieme, presne koľko plynu je v zásobníkoch, zdroje sa zhodujú o zásobách na niekoľko mesiacov. 

Pravdivá je aj druhá časť výroku o tom, že vláda zahájila proces odkúpenia materskej firmy SPP a získala tak kontrolu nad zásobami plynu.

Informáciu o zásobách plynu premiér predstavil na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR a následne ju zverejnili tlačové agentúry a následne médiá. Neexistuje však verejná databáza, ktorá by tieto informácie poskytovala, informačné systémy SPP sú k dispozícii iba pre užívateľov distribučnej siete.

Zdroj z prostredia SPP ešte pred spomínanou tlačovou konferenciu predsedu vlády, ktorá sa konala 3. marca, informovalo o "dostatku plynu natlačeného v zásobníkoch". Hovorca SPP Peter Bednár však 27. februára zároveň uviedol, že sa nedá presne určiť, o aké množstvo plynu ide, a známe je len, že "je ho tam viacej ako býva v minulých rokoch v tomto istom mesiaci". 

Správa Ministerstva hospodárstva SR o zabezpečení dodávok energií a riešení prípadných núdzových stavov z polovica augusta 2013 mala obsahovať informáciu, že "v zásobníkoch prevádzkovateľov Nafta, a. s., Pozagas, a. s., SPP Storage, a. s., bolo k 14. augustu 2013 uskladnených 1,78 miliardy m3 zemného plynu, teda približne 50 % z celkovej kapacity." 

Ohľadom sebestačnosti SR v prípade absencie zahraničných dodávok sa zdroj z prostredia SPP vyjadril, že "ak by sa tok z Ruska hneď zastavil, zásoby by im vydržali aspoň do júna," čo sú zásoby na približne 4 mesiace.

Novelou Zákona o energetike zo 17. februára 2009 (Pravda) štát skutočne získal kontrolu nad zásobníkmi zemného plynu. Podľa tejto novely, "Prevádzkovateľ zásobníka bude napríklad musieť v prípade stavu núdze na základe rozhodnutia ministerstva prerušiť ťažbu plynu zo zásobníka pre odberateľov mimo územia Slovenska."

Podľa správy SITA zo septembra 2013: "Vládny kabinet schválil kúpu 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Štát sa tak stane jediným akcionárom v materskej spoločnosti SPP, čím ovládne cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov."


Podľa správy agentúry TASR v súčasnosti prebieha "proces nadobudnutia 100-% podielu v spoločnosti SPP" a "pokračuje v súlade so znením uzavretej tzv. rámcovej zmluvy." Podľa slov ministra hospodárstva T. Malatinského "je predpoklad, že tzv. odkladacie podmienky v súvislosti s transakciou v SPP sa uzavrú do konca 1. polroku 2014. " Malatinský tiež, uviedol: 
"Spoločnosť SPP je v súčasnej dobe pod prísnou kontrolou ministerstva hospodárstva, keďže platia tzv. predbežné záväzky, ktoré si vyžadujú predchádzajúci písomný súhlas ministerstva hospodárstva pre množstvo špecifických úkonov."


Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.04.2014
success
error