DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

samozrejme slovenská strana rokuje s Gazpromom, pretože potrebuje mať garantované dodávky plynu pre potreby Slovenskej republiky.

Hrozí nám plynová kríza? - 14.04.2014
Neoveriteľné

Tímu Demagog.sk sa nepodarilo nájsť dôkaz o prebiehajúcich rokovaniach predstaviteľov SR s ruským Gazpromom o dodávkach plynu pre Slovensko, ani o konzultáciach ohľadne plánovaného reverzného toku, je však pravda, že v marci 2014 boli ukončené rokovania medzi SPP a Gazpromom ohľadne zmuvných podmienok pri dodávkach plynu. 

Podľa agentúry SITA posledné rokovanie medzi premiérom Robertom Ficom a predsedom predstavenstva Gazpromu Alexejom Millerom prebehlo 18.10.2013. "Zaoberali sa stavom súčasnej bilaterálnej spolupráce v plynárenskom sektore. Zvlášť bol dôraz kladený na ruských dodávkach plynu pre slovenských spotrebiteľov a jeho tranzit tretím krajinám.“


18. marca boli podľa agentúry SITA ukončené rokovania o zmluvných podmienkach medzi spoločnosťou Gazprom Export a SPP. Agentúrna správa uvádza:
"Dňa 28. 3. 2014 sa spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a Gazprom Export LLC dohodli na úprave nákupnej ceny a zmluvných podmienok dlhodobého kontraktu o dodávke zemného plynu tak, aby do väčšej miery reflektoval aktuálny vývoj trhových cien plynu.

Upravené zmluvné podmienky odrážajú dlhodobé partnerstvo a sú zároveň potvrdením záväzku oboch partnerov z pohľadu bezpečnosti a stability dodávok plynu pre všetkých zákazníkov SPP. Táto dohoda preto predstavuje krok smerom k zvýšeniu konkurencieschopnosti SPP s pozitívnym vplyvom na jeho finančnú výkonnosť."Dátum zverejnenia analýzy: 13.04.2014
success
error