DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...bol som pri hlasovaní o Ústave SR a deklarácii zvrchovanosti SR

Prezidentské volby 2014 - duely na Markíze a rádiu Expres - 26.03.2014
Pravda

R. Fico rád opakuje, že hlasoval za Ústavu Slovenskej republiky a deklaráciu zvrchovanosti v roku 1992. Hovoril to napríklad vo svojom prejave, v ktorom ohlásil kandidatúru na prezidenta (18. decembra 2013) a v novoročnej diskusii s vtedajším premiérom ČR Nečasom (1. januára 2013), v debate o stave súdnictva 2. februára 2014 alebo v prezidentskej debate 9. marca 2014. Je pravdou, že R. Fico bol pri hlasovaní a dokonca hlasoval za Ústavu SR v roku 1992 a zvrchovanosť SR. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Robert Fico bol v roku 1992, kedy sa schvaľovala Deklarácia zvrchovanosti slovenského národa a Ústava SR, poslancom Slovenskej národnej rady (SNR) za stranu SDĽ. Na základe dostupných informácií však R. Fico hlasoval za oba dokumenty. 

Deklarácia zvrchovanosti sa schvaľovala na 3. schôdzi (.pdf) SNR 17. júla 1992 a o Ústave sa hlasovalo 1. septembra 1992 na 5. schôdzi (.pdf). Podľa prezenčných listín, bol Robert Fico na oboch schôdzach prítomný. Podľa prezenčných listín, bol Robert Fico aj Pavol Hrušovský na schôdzi prítomný.

Portál Aktuality.sk uvádza, že R. Fico ako poslanec, prvýkrát zvolený do SNR za SDĽ hlasoval za deklaráciu. P. Paška daroval R. Ficovi pri príležitosti 20. výročia samostatnosti videonahrávku z hlasovania, na ktorej hlasoval za deklaráciu. Demagog.sk nemá prístup k tejto nahrávke. 

Denník SME k pripravovaným oslavám 20. výročia samostatnosti uvádzal, že R. Fico a I. Gašparavič sú v súčasnosti jediní politici aktívny vo vysokej politike, ktorí hlasovali za zvrchovanosť SR a Ústavu SR. Túto informáciu potvrdzujú aj rozhovore s premiérom R. Ficom v Hospodárske noviny.

Podľa denníka Pravda sa "Ústava 1. septembra 1992 neprijímala pomocou hlasovacieho zariadenia, ale slovne: Hlasujem za Ústavu SR. Takto sa vyjadrilo zo 134 poslancov 114, proti bolo 16 a zdržali sa 4 poslanci." Poslanci strán KDH hlasovali proti, a poslanci za MKDH a Spolužitie (predchodca SMK) pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu. Za ústavu hlasovali poslanci strán HZDS, SNS a SDĽ. Deklarácia zvrchovanosti sa tiež podľa zápisnice príslušnej schôdze prijímala slovným hlasovaním. Podľa denníka SME hlasovalo za 25 z 29 poslancov za SDĽ. 

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2014
success
error