DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

(Otázna: netreba rešpektovať článok 5 Washingtonskej dohody, ktorý hovorí, že ak je napadnutá členská krajina NATO, znamená ako by boli napadnuté všetky krajiny NATO a tie mu príchádzajú na pomoc? Platí teda článok 5?) Keď je ohrozený medzinárodný mier a bezpečnosť tak zasadá Bezpečnostná rada OSN a len tá môže rozhodnúť o použití sily na zachovanie bezpečnosti a v tejto (napadnutej, pozn.) krajine.

Prezidentské volby 2014 - duely na Markíze a rádiu Expres - 26.03.2014
Zavádzajúce

Robert Fico argumentuje medzinárodným právom, podľa ktorému skutočne bezpečnostná rada OSN ako jediný orgán vo svete môže legalizovať použitie vojenských prostriedkov. Členstvo v NATO, ktoré svojich členov zaväzuje k vojenskej pomoci v prípade napadnutia iným štátom, však vytvára  povinnosť pre členov z pohľadu Aliancie, bez posudzovania legálnosti z pohľadu medzinárodného práva. Tvrdenie Roberta Fica by bolo pravdivé pre Slovensko v prípade, ak by sme neboli členmi NATO. Členstvom v NATO nám však vyplýva záväzok podielať sa na bezpečnosti všetkých členských krajín, ktorá je definovaná ako nedeliteľná. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci..

Bezpečnostná rada OSN je zložená z desiatich volených členov a piatich stálych členov, ktorí pre zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti konajú v mene všetkých členských štátov.

Podľa Kapitoly V, článku 24 Charty OSN
"Aby bola zabezpečená rýchla a účinná akcia Organizácie Spojených národov, zverujú jej členovia Bezpečnostnej rade hlavnú zodpovednosť za zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti a uznávajú, že Bezpečnostná rada, plniac svoje povinnosti, vyplývajúce pre ňu z tejto zodpovednosti, koná ich v mene."

Ak spor medzi stranami pretrváva a môže dôjsť k ohrozeniu mieru a bezpečnosti, Bezpečnostná rada je podľačlánku 37 oprávnená konať alebo odporučiť také kroky, ktoré považuje za vhodné.

Pokiaľ však dôjde k ohrozeniu mieru, porušeniu mieru alebo k útočnému činu, Bezpečnostná rada je oprávnená podľa článku 41 prijať opatrenia bez využitia sily.

Ak však tieto opatrenia neboli dostatočné, tak podľa článku 42 môže dôjsť k použitiu sily. "Ak Bezpečnostná rada usúdila, že opatrenia podľa článku 41 neboli dostatočné, alebo ak by sa ukázali nedostatočnými, môže podniknúť leteckými, námornými alebo pozemnými silami takú akciu, aká je potrebná na zachovanie alebo obnovenie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Táto akcia môže zahrňovať demonštrácie, blokádu a iné operácie leteckými, námornými alebo pozemnými silami členov Organizácie Spojených národov."

O členstve v NATO uvádza stránka Ministerstva zahraničných vecí nasledovné:

"NATO je medzivládna organizácia - obranná aliancia založená v súlade s článkom 51 Charty OSN, ktorej základnou úlohou je chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov všetkými dostupnými politickými a vojenskými prostriedkami. Základný princíp fungovania aliancie je spoločný záväzok a vzájomná politická a vojenská spolupráca medzi suverénnymi štátmi – členskými krajinami, ktoré sú založené na predpoklade nedeliteľnosti bezpečnosti jej členov. Členstvo v aliancii je dobrovoľné. Vstupom do aliancie sa členské krajiny zaviazali ochraňovať slobodu, spoločné dedičstvo a civilizáciu svojich obyvateľov, založené na princípoch demokracie, individuálnej slobody a právneho štátu. Každá členská krajina tiež prijala na seba záväzok podieľať sa na riziku a zodpovednosti, ale aj na výhodách kolektívnej bezpečnosti vyplývajúcich z Washingtonskej zmluvy."

Z vyššie uvedeného teda jasne vyplýva, že Slovensko je svojim členstvom v NATO zaviazané poskytnúť pomoc akémukoľvek členovi NATO v prípade že o to tento člen požiada na základe základne článku 5 Severoatlantickej zmluvy z roku 1949. Robert Fico pri svojej argumentuje prehliada že takýto záväzok pre Slovensko neexistuje a jeho výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2014
success
error