DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

...ja som jasne povedal a viackrát som to deklaroval, že Kosovo ako samostatný, ako krok, ktorý sa udial, bol porušením medzinárodného práva, ale dnes, v dnešnej dobe, kde z pohľadu Európskej únie skoro všetky krajiny s výnimkou 4 neuznali Kosovo, nerozumiem slovenskému postoju...

Prezidentskí kandidáti hodnotia 1. kolo. - 17.03.2014
Zavádzajúce

Nepodarilo sa nájsť žiadne verejné vyjadrenia Andreja Kisku, v ktorých by tvrdil, že vznik Kosova bol porušením medzinárodného práva. Hoci je možné, že sa takto vyjadril v minulosti pred prezidentskou kandidatúrou, už ako kandidát v rámci odpovedí na otázky médií na túto tému zastával nezávislosť Kosova, a porušenie medzinárodného práva nespomínal. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci. 

Andrej Kiska vo februári 2014 v prezidentskej ankete denníka SME na otázku "Ste za uznanie Kosova?" odpovedal "áno", s vysvetlením: "Domnievam sa, že vznik samostatného Kosova je krok podporujúci stabilitu v tejto časti regiónu."

V správe TASR uverejnenej na portáli čas.sk vo februári 2014, je Kiskov postoj ku Kosovu charakterizovaný takto: "Je za nezávislosť Kosova, ale bol by rád, aby s tým súhlasilo aj Srbsko."Kosovská republika vyhlásila nezávislosť 17. februára 2008. Oficiálna stránka kosovského Ministerstva zahraničných vecí uvádza 96 krajín, ktoré doteraz uznali Kosovo ako samostatný štát. Podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí, Enver Hoxhaja, z februára 2014, je ich po posledom Lesothe už 106. Čaká sa tiež na potvrdenie uznania Tanzániou. 
Stránka Kosovothanksyou.com zhŕňa, že doteraz ich republiku uznanlo 107 zo 193 členov Organizácie spojených národov a 23 štátov EÚ. 
Z členov Európskej únie Kosovo doteraz neuznalo Slovensko, Španielsko, Rumusko, Grécko a Cyprus, teda 5 krajín.


Dátum zverejnenia analýzy: 16.03.2014
success
error