DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

Cítil som sa byť kandidátom až do okamihu, kedy SDKÚ-DS nepodporilo, alebo podporilo kandidatúru Milana Kňažka..

Prezidentskí kandidáti hodnotia 1. kolo. - 17.03.2014
Zavádzajúce

Hoci je pravdou, že štyria poslanci SDKÚ-DS podporili svojimi podpismi prezidentské kandidatúry Milana Kňažka a Gyulu Bárdosa, nie je pravdou, že by SDKÚ ako strana nepodporila Pavla Hrušovského. Milan Kňažko kandidoval ako občiansky kandidát, a Gyula Bárdos ako kandidát SMK. Pavol Hrušovský sa v decembri 2013 vyjadril, že podpisy SDKÚ na podporu iných kandidátov "nie sú podstatné", keďže strana ako celok podporila jeho. Preto výrok Pavla Hrušovského považujeme za zavádzajúci.

SDKÚ-DS v prezidentských voľbách v roku 2014 vyjadrilo podporu Pavlovi Hrušovskému 18.12.2013, kedy o tom informovalo Prezídium SDKÚ-DS. Kandidatúru Milana Kňažka podporili podpisom 4 poslanci NRSR za SDKÚ-DS 22.12.2013, konkrétne sa jednalo o Ľudovíta Kaníka, Jozefa Mikuša, Ivana Štefanca a Viliama Novotného. Okrem podpory pre Milana Kňažka sa traja poslanci  SDKÚ-DS okrem Ľudovíta Kaníka, rozhodli podpisom v prezidentských voľbách podporiť aj Gyulu Bárdosa. 

Podľa vyjadrenia poslanca SDKÚ-DS Ivana Štefanca, podpora strany SDKÚ-DS aj napriek podpore podpismi Milana Kňažka ostáva pri Pavlovi Hrušovskému: ,,Kňažko a Bárdos sú občianski kandidáti a zaslúžia si možnosť kandidovať, aby vo voľbách mohli rozhodnúť občania." 

Slová hovorcu Pavla Hrušovského Martina Krajčoviča v reakcií vyvracajú pochybnosti o nepodporení zo strany SDKÚ-DS: ,,nie sú podstatné podpisy na umožnenie kandidatúry, ale to, že SDKÚ už ako tretia parlamentná strana podporila Pavla Hrušovského ako spoločného prezidentského kandidáta."


Výrok Pavla Hrušovského o nepodpore jeho kandidatúry, resp. o podpore Milana Kňažka stranou SDKÚ-DS preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.03.2014
success
error