DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...jedna strana mala svojho kandidáta a zrejme z určitého strachu a alibizmu ešte pred prvým kolom povedala svojim voličom, že vlastne môžete voliť aj nejakých iných.

Výsledky prezidentských volieb - 17.03.2014
Pravda

SDKÚ-DS prostredníctvom vyhlásenia svojho predsedu Pavla Freša podporila kandidatúru Pavla Hrušovského. Následne štyri dni pred voľbami Frešo hovoril, že jeho voliči budú voliť niekoho zo štyroch kandidátov, čo hovorí o vyhlásení o "voľnej ruke" pre voličov SDKÚ-DS. SDKÚ-DS následne mobilizovala na voľby bilbordmi s heslom "Ide o veľa", čo bolo heslom M. Kňažka. V. Novotný podpredseda SDKÚ-DS ešte koncom februára hovoril, že Hrušovský by mal zvážiť podporu iného kandidáta. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Vyhlásenie SDKÚ-DS z prezidentských voľbám 18. decembra 2013:

"SDKÚ-DS rešpektuje slobodné rozhodovanie voličov pri voľbe prezidenta a v II. kole prezidentských volieb podporí ktoréhokoľvek demokratického nesocialistického kandidáta, ktorý získa dôveru voličov.

Prezídium SDKÚ-DS pri rozhodovaní o podpore kandidáta v I. kole uprednostnilo dlhodobú líniu SDKÚ-DS, ktorou je spájanie štandardných stredopravých síl, ako protiváhy voči dominancii vlády jednej socialistickej strany. V súlade s touto líniou SDKÚ-DS nepostavila vlastného prezidentského kandidáta a v zmysle tejto línie dnes odporúčame voličom podporiť vo voľbách Pavla Hrušovského. Je to kandidát, ktorý má reálnu šancu postúpiť do II. kola prezidentských volieb."


Tesne pred prvým kolom 11. marca 2014 sa Pavol Frešo vyjadril, že je voliči SDKÚ-DS  budú v prvom kole volieb voliť zhruba štyroch kandidátov, pre čo má on pochopenie. 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.03.2014
success
error